6.1 C
Pristina
Monday, August 2, 2021
Home KËSHILLA Simptomat e goditjes së nxehtësisë ndodhin papritmas dhe pa paralajmërim

Simptomat e goditjes së nxehtësisë ndodhin papritmas dhe pa paralajmërim

Nëse kaloni shumë kohë në diell, këto janë simptomat e goditjes së nxehtësisë të cilave duhet t’u kushtoni vëmendje

Dielli mund të na joshë, prandaj nuk është e pazakontë që të qëndrojmë jashtë më gjatë sesa kemi planifikuar.

Nëse jemi të ekspozuar drejtpërdrejt në diell për një kohë të gjatë, mund të ndodhë të rrezikojmë jetën.

Simptomat e goditjes së nxehtësisë shfaqen papritmas, dhe ja çfarë duhet t’i kushtoni vëmendje.

Simptomat më të zakonshme të goditjes së nxehtësisë:

– dhimbje koke
– marramendje
– lodhje
– të përziera
– djersitje e zvogëluar dhe e vështirë
– lëkurë e kuqe
– ethe
– rrahje të shpejta të zemrës
– frymëmarrje e cekët
– humbja e vetëdijes
– spazma muskulore

Nëse dyshoni se një person ka pësuar një goditje të nxehtësisë, thirrni një autoambulancë dhe derisa të mbërrijë mjeku, vendoseni atë në një vend të ftohtë dhe të errët.

Mundohuni t’ia ulni temperaturën e trupit me kompresa të ftohta, të cilat vendosen më mirë në qafë, sqetulla dhe gilca.

Për të shmangur goditjen nga nxehtësia, mjekët rekomandojnë që të mos dalim në diell në pjesën më të nxehtë të ditës, të kujdesemi për pirjen e mjaftueshme të ujit, të hamë sa më shumë fruta dhe perime të freskëta dhe të veshim rroba të bëra nga materiale të lehta.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Ja si mund ta largoni erën e cigareve nga rrobat dhe shtëpia

Si ta largoni erën e cigareve nga rrobat dhe shtëpia. Disa rekomandime për të eliminuar erën e cigareve dhe...

Ku i gjeni 99 shkallë, si 99 emrat e Zotit? – “XHAMIA E ÇUDITSHME”

Çdo ditë e hapur, për besimtarë dhe vizitorë, ndërsa hyrja është e lirë./Konica.al Xhamia e Pazarit të vjetër në...

Veshja dhe kostumet tradicionale të Beratit, nga më të veçantat në Shqipëri

Tradita e veshjes së banorëve të qytetit të Beratit është një nga më të veçantat në Shqipëri. Kjo për shkak edhe se...

Dashunija ndaj prindëve – Ndre Mjeda

Poezi nga Ndre Mjeda Me sy çilun afër djepit,Me kujdes e me dashtni,Për vaj tem tue hjekun zi,Tue shëndue...

Recent Comments