6.1 C
Pristina
Friday, July 30, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Si sot, në vitin 1885, Statuja e Lirisë ka mbërritur në Portin...

Si sot, në vitin 1885, Statuja e Lirisë ka mbërritur në Portin e New York-ut

Statuja në fjalë është një dhuratë e miqësisë nga Franca për njerëzit e Amerikës. Ajo arrin në Portin e Nju Jorkut pasi u transportua përtej Atlantikut në 350 pjesë individuale të paketuara në më shumë se 200 kuti. Statuja e bakrit dhe hekurit, e cila u restaurua dhe përurua vitin e ardhshëm në një ceremoni të udhëhequr nga Presidenti i SHBA Grover Cleveland, u bë e njohur në të gjithë botën si një simbol i qëndrueshëm i lirisë dhe demokracisë.
Statuja është vepër e skulptorit francez Frederic-Auguste Bartholdi (i cili e modeloi atë sipas nënës së tij), me ndihmën e inxhinierit gjeneral Alexandre-Gustave Eiffel, i cili më vonë realizoi kullën ikonike në Paris që mban emrin e tij. Statuja fillimisht ishte planifikuar të përfundonte në 1876, pikërisht në 100 vjetorin e Deklaratës së Pavarësisë së Amerikës; megjithatë, përpjekjet për mbledhjen e fondeve zgjatën më shumë sesa parashikohej, si në Europë dhe në SH.B.A., ku duhej të financohej dhe ndërtohej piedestali i statujës. Vetëm statuja u kushtoi francezëve rreth 250,000 dollarë (më shumë se 5,5 milion dollarë në paratë e sotme). Përfundimisht përfundoi në Paris në verën e 1884, statuja me peshë mbi 200 tonë mbërriti në shtëpinë e saj të re në Bedloe Island, New York Harbour (midis New York City dhe Hudson County, New Jersey) më 17 qershor 1885.
Pasi u rindërtua përsëri, statuja e vlefshme 450,000 £ u përurua zyrtarisht nga Presidenti Cleveland më 28 Tetor 1886, i cili me atë rast tha: “Ne nuk do të harrojmë se liria e solli atë këtu në shtëpi; madje as altari i saj i zgjedhur nuk do të lihet pas dore.”
Monumenti është restauruar më shumë se një herë që nga ky vit, dhe sot, Statuja e Lirisë konsiderohet si një nga monumentet më të famshëm në Amerikë dhe botë. Gjatë viteve, ai ka qenë vendi i tubimeve dhe protestave politike (nga votuesit deri te aktivistët e luftës), është shfaqur në filma të shumtë dhe fotografi të panumërta dhe ka pritur miliona vizitorë nga e gjithë bota!

Marrë nga Jahja Drancolli, profili në FaceBook. /InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Dosja/ Musine Kokalari! Gruaja e 88 dosjeve, që i rezistoi 20 viteve burgim

Në arkivin e Shtetit ruhen 88 dosje për gruan e fortë që i rezistoi 20 viteve burgim dhe internimit të dhimbshëm në...

Gjëja më e keqe është të qëndrosh me persona që të bëjnë të ndihesh vetëm!

“Gjithmonë kam menduar se gjëja më e keqe në jetë është vetmia. Nuk është! Gjëja më e keqe është të qëndrosh me...

Sipas një studimi pushimet ndikojnë në mirëqenien tonë

Në fakt, studimet shkencore tregojnë se pushimi nga rutina e përditshme është thelbësor për një shëndet të mirë fizik dhe emocional.

Ja se çfarë përmban dokumenti i firmosur nga Ali Pashë Gucia dhe Hodo Bej Sokoli në Shkodër mbi Reformat e kërkuara nga shqiptarët te...

Nga Aurenc Bebja, Francë – 12 Maj 2020 “L’Univers” ka botuar, të dielën e 23 majit 1880, në faqen n°3, një...

Recent Comments