6.1 C
Pristina
Saturday, July 31, 2021
Home KURIOZITETE Ky është shpallur qyteti më i jetueshëm në botë

Ky është shpallur qyteti më i jetueshëm në botë

Auckland në Zelandën e Re është emëruar qyteti më i jetueshëm në botë, në një renditje vjetore që është zhvendosur nga pandemia e koronavirusit.

Anketa e Njësisë së Inteligjencës Ekonomiste (EIU) renditi 140 qytete mbi faktorët përfshirë stabilitetin, infrastrukturën, arsimin dhe mundësinë e kujdesit shëndetësor.

Por pandemia provoi të jetë faktori përcaktues në listën e këtij viti.

Kjo nënkuptonte që qytetet evropiane ranë ndërsa ato në Australi, Japoni dhe Zelandën e Re u ngritën në renditje.

Vendet ishullore iu përgjigjën me shpejtësi shpërthimit të koronavirusit dhe ishin në gjendje të minimizojnë rastet dhe të lirojnë kufizimet.

Ndërkohë, vendet e Bashkimit Europian, patën një fillim të ngadaltë të shpërndarjes së vaksinave dhe shumë shtete anëtare vendosën bllokime të ashpra të cilat dëmtojnë performancën e tyre në studimin e këtij viti.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Dosja/ Musine Kokalari! Gruaja e 88 dosjeve, që i rezistoi 20 viteve burgim

Në arkivin e Shtetit ruhen 88 dosje për gruan e fortë që i rezistoi 20 viteve burgim dhe internimit të dhimbshëm në...

Gjëja më e keqe është të qëndrosh me persona që të bëjnë të ndihesh vetëm!

“Gjithmonë kam menduar se gjëja më e keqe në jetë është vetmia. Nuk është! Gjëja më e keqe është të qëndrosh me...

Sipas një studimi pushimet ndikojnë në mirëqenien tonë

Në fakt, studimet shkencore tregojnë se pushimi nga rutina e përditshme është thelbësor për një shëndet të mirë fizik dhe emocional.

Ja se çfarë përmban dokumenti i firmosur nga Ali Pashë Gucia dhe Hodo Bej Sokoli në Shkodër mbi Reformat e kërkuara nga shqiptarët te...

Nga Aurenc Bebja, Francë – 12 Maj 2020 “L’Univers” ka botuar, të dielën e 23 majit 1880, në faqen n°3, një...

Recent Comments