6.1 C
Pristina
Monday, August 2, 2021
Home KULTURË Bukuri arbëreshe në sytë e një fotografi legjendar

Bukuri arbëreshe në sytë e një fotografi legjendar

MARIO TESTINO KUJTON ORIGJINËN…

As fotografi shumë i njohur i modës, Mario Testino, nuk i ka rezistuar tundimit përballë bukurisë femërore arbëreshe dhe asaj të kostumeve arbëreshe. Përmes aparatit të tij, Testino ka përjetësuar bukurinë shqiptare të arbëreshëve të Italisë.

Pak kohë më parë, fotografi i famshëm me origjinë peruane, realizimet e të cilit, janë publikuar në kopertinat e revistave më të mëdha të modës, si: “Vogue”, “Elle”, “Vanity Fair” etj., vizitoi Horën e Arbëreshëve, për të parë nga afër kulturën e shqiptarëve të larguar nga atdheu i tyre, shekuj më parë.

Në profilin e tij, ndjekur nga miliona njerëz, në “Instagram”, Testino ka publikuar fotografinë e parë, shkrepur në Kalabri.

Ndër të tjera, fotografi shkruan:

“Elegancë, gruaja Arbëreshe. Vitin që shkoi, pata mundësinë që të fotografoj popullin arbëresh, me prejardhje shqiptare, që mbërriti në Siçili disa shekuj më parë, duke u bërë pjesë e Italisë, por pa i harruar kurrë traditat dhe lidhjet me vendin e të parëve.

Takimi me ta, ishte një përvojë e mahnitshme dhe më kujtoi, si peruan, se të largohesh nga vendlindja, nuk do të thotë të humbasësh atë që ti je”. /konica.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Ja si mund ta largoni erën e cigareve nga rrobat dhe shtëpia

Si ta largoni erën e cigareve nga rrobat dhe shtëpia. Disa rekomandime për të eliminuar erën e cigareve dhe...

Ku i gjeni 99 shkallë, si 99 emrat e Zotit? – “XHAMIA E ÇUDITSHME”

Çdo ditë e hapur, për besimtarë dhe vizitorë, ndërsa hyrja është e lirë./Konica.al Xhamia e Pazarit të vjetër në...

Veshja dhe kostumet tradicionale të Beratit, nga më të veçantat në Shqipëri

Tradita e veshjes së banorëve të qytetit të Beratit është një nga më të veçantat në Shqipëri. Kjo për shkak edhe se...

Dashunija ndaj prindëve – Ndre Mjeda

Poezi nga Ndre Mjeda Me sy çilun afër djepit,Me kujdes e me dashtni,Për vaj tem tue hjekun zi,Tue shëndue...

Recent Comments