6.1 C
Pristina
Saturday, July 31, 2021
Home SHKENCË/TECH Hëna dhe pesë planete do të mund të shihen me sy të...

Hëna dhe pesë planete do të mund të shihen me sy të lirë

Përpara lindjes së Diellit më 19 Korrik, pesë planete- Mërkuri, Afërdita, Marsi, Jupiteri dhe Saturni dhe gjysmëhëna do të mund të shihen në të njëjtën kohë në qiell.

Çfarë është më e rëndësishmja, nuk do t’iu nevojitet një teleskop.

Ngjarja hapësinore do të mund të shihet 45 minuta përpara agimit, kështu që mund t’iu duhet të vendosni një alarm. Gjithashtu, gjeni një pikë horizonti të pastër, me drejtim lindje-verilindje dhe jugperëndim.

Nëse doni t’i dalloni më qartë, mund të përdorni dylbi, pasi Hëna, Mërkuri dhe Jupiteri do të pozicionohen në pikat më të ulëta të horizontit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Dosja/ Musine Kokalari! Gruaja e 88 dosjeve, që i rezistoi 20 viteve burgim

Në arkivin e Shtetit ruhen 88 dosje për gruan e fortë që i rezistoi 20 viteve burgim dhe internimit të dhimbshëm në...

Gjëja më e keqe është të qëndrosh me persona që të bëjnë të ndihesh vetëm!

“Gjithmonë kam menduar se gjëja më e keqe në jetë është vetmia. Nuk është! Gjëja më e keqe është të qëndrosh me...

Sipas një studimi pushimet ndikojnë në mirëqenien tonë

Në fakt, studimet shkencore tregojnë se pushimi nga rutina e përditshme është thelbësor për një shëndet të mirë fizik dhe emocional.

Ja se çfarë përmban dokumenti i firmosur nga Ali Pashë Gucia dhe Hodo Bej Sokoli në Shkodër mbi Reformat e kërkuara nga shqiptarët te...

Nga Aurenc Bebja, Francë – 12 Maj 2020 “L’Univers” ka botuar, të dielën e 23 majit 1880, në faqen n°3, një...

Recent Comments