6.1 C
Pristina
Saturday, June 19, 2021
Home KËSHILLA 7 lloje ushqimesh të cilat janë provuar që parandalojnë dhe kurojnë aknet

7 lloje ushqimesh të cilat janë provuar që parandalojnë dhe kurojnë aknet

Aknet janë një gjendje e zakonshme e lëkurës që prek gati 10% të popullsisë së botës. Shumë faktorë kontribuojnë në zhvillimin e puçrrave, duke përfshirë prodhimin e sebumit dhe keratinës, bakteret që shkaktojnë puçrra, hormonet, poret e bllokuara dhe inflamacionin.

Lidhja midis dietës dhe puçrrave ka qenë e diskutueshme, por studimet e fundit tregojnë se dieta mund të luajë një rol të rëndësishëm në zhvillimin e puçrrave. Hulumtimet në lidhje me ushqime të caktuara që kanë një rrezik në rritje për shfaqjen e puçrrave vazhdojnë ende dhe shpeshherë diskutohen. Megjithatë, ka ushqime të tjera dhe lëndë ushqyese që janë provuar se ndihmojnë për të patur një lëkurë të pastër.

Acidet yndyrore Omega-3: Omega-3 janë anti-inflamatore dhe konsumi i rregullt është lidhur me një rrezik të zvogëluar të shfaqjes së akneve.

Probiotikët: Probiotikët promovojnë zorrë të shëndetshme dhe mikrobiomë të ekuilibruar, e cila lidhet me uljen e inflamacionit dhe një rrezik më të ulët të zhvillimit të akneve.

Çaji jeshil: Çaji jeshil përmban polifenole që shoqërohen me ulje të inflamacionit dhe ulje të prodhimit të sebumit. Ekstrakte të çajit të gjelbër janë zbuluar se zvogëlojnë ashpërsinë e puçrrave kur aplikohen në lëkurë.

Shafran i Indisë: Shafran i Indisë përmban kurkuminën anti-inflamatore të polifenolit, e cila mund të ndihmojë në rregullimin e sheqerit në gjak, përmirësimin e ndjeshmërisë ndaj insulinës dhe frenimin e rritjes së baktereve që shkaktojnë puçrra, të cilat mund të zvogëlojnë puçrrat.

Vitaminat A, D, E dhe zinku: Këto lëndë ushqyese luajnë role thelbësore në lëkurë dhe shëndet imunitar dhe mund të ndihmojnë në parandalimin e puçrrave.

Dietat në stilin paleolitik: Dietat paleo janë të pasura me mish pa dhjamë, fruta, perime dhe arra.

Dietat në stilin mesdhetar: Një dietë mesdhetare është e pasur me fruta, perime, drithëra, bishtajore, peshk dhe vaj ulliri dhe me pak yndyrna qumështi dhe të ngopura.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Çfarë ndodh me ushqimin që sekuestrohet në aeroport?

Pas një udhëtimi të bukur ku kemi mbledhur shumë sende dhe ushqime që duam t’i sjellim përsëri në shtëpi, mund të përballemi...

Çfarë ndodh nëse fotokopjoni një pasqyrë?

Në video tregohet se pas futjes në skanim të pasqyrës, printeri e lëshon pasqyrën të vendosur në një letër të formatit A4,...

Si u vodh Kupa e Botës në vitin 1983, në Brazil?

Në vitin 1970, ekipi brazilian fitoi kupën për herë të tretë, duke u lejuar për ta mbajtur përgjithmonë kupën origjinale prej ari,...

Si u dënua legjenda Ahmet Golemi me 5 vite burg pse festoi fitoren e Muhamed Ali

Ahmet Golemi, një nga pionierët dhe emrat të shquar të boksit shqiptar që u nda një muaj më parë në moshën 85-vjeçare.

Recent Comments