6.1 C
Pristina
Saturday, July 31, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI "Me këtë letër njohtojmë opinionin kosovar dhe më gjerë se publikisht distancohemi...

“Me këtë letër njohtojmë opinionin kosovar dhe më gjerë se publikisht distancohemi nga babai..”

Një shpallje në një nga gazetat kosovare në vitin 1990, përmbante një njoftim që duket se nuk ishte lexuar më herët një i tillë. Shpallja në gazetë përmban titullin “Distancohemi nga babai!”, ku përmes një letre disa familjarë nga qyteti i Vushtrrisë distancohen nga babai i tyre për një arsye shumë të rëndësishme për kohën. Arsyeja ishte se babai i tyre kishte shkuar në vendin e tij të punës në kohën kur shumica e popullit shqiptar në Kosovë vendosën ta sabotojnë punën për ta kundershtuar regjimin serb, që fillimisht me suprimimin e autonomisë, dhe shtimin e masave të dhunshme ndaj shqiptarëve kishte filluar ripushtimin e Kosovës. Në shpallje shkruan si vijon:

Distancohemi nga babai!

Me këtë letër njohtojmë opinionin kosovar dhe më gjerë se publikisht distancohemi nga babai ynë Hakif Mehmeti, i cili, me 3 shtator, ditën e grevës së pergjithsme, të parës së këtij lloji në historinë e Kosovës, u paraqit në punë në NSH IT “Polet” në Vuçitërnë.

E denojmë ashpër një veprim të tillë të isht babait tonë, nga i cili, prej tani jetojmë të ndarë fizikisht dhe ideologjikishr, sepse ai e fitoi epitetin “Shqiptar i ndershëm”.

Të distancuarit:
I biri Bashkimi dhe anëtarët tjerë të familjes Mehmeti nga Vuçitërna

Fotografia është marrë nga profili i Shkëlzen Gashit në Facebook. /InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Dosja/ Musine Kokalari! Gruaja e 88 dosjeve, që i rezistoi 20 viteve burgim

Në arkivin e Shtetit ruhen 88 dosje për gruan e fortë që i rezistoi 20 viteve burgim dhe internimit të dhimbshëm në...

Gjëja më e keqe është të qëndrosh me persona që të bëjnë të ndihesh vetëm!

“Gjithmonë kam menduar se gjëja më e keqe në jetë është vetmia. Nuk është! Gjëja më e keqe është të qëndrosh me...

Sipas një studimi pushimet ndikojnë në mirëqenien tonë

Në fakt, studimet shkencore tregojnë se pushimi nga rutina e përditshme është thelbësor për një shëndet të mirë fizik dhe emocional.

Ja se çfarë përmban dokumenti i firmosur nga Ali Pashë Gucia dhe Hodo Bej Sokoli në Shkodër mbi Reformat e kërkuara nga shqiptarët te...

Nga Aurenc Bebja, Francë – 12 Maj 2020 “L’Univers” ka botuar, të dielën e 23 majit 1880, në faqen n°3, një...

Recent Comments