6.1 C
Pristina
Saturday, July 31, 2021
Home KËSHILLA Pse duhet të hani çdo mëngjes të njëjtin ushqim!

Pse duhet të hani çdo mëngjes të njëjtin ushqim!

Është mjaft e rëndësishme që gjithmonë të konsumoni mëngjes. Por po kaq e rëndësishme është edhe që të hani çdo mëngjes të njëjtin ushqim. Dhe për këtë ka disa arsye.

Do të keni më shumë kohë të lirë

Pse duhet të hani çdo mëngjes të njëjtin ushqim!

Sa minuta (ose ndoshta edhe orë) ju duhet të vendosni se çfarë të hani për mëngjes? Nëse e keni një meny të përhershme nuk do të mendoheni gjatë dhe mund ta përgatisni që në darkë mëngjesin tuaj.

Ju lejoni që truri juaj të mendojë për gjëra më të rëndësishme

Pse duhet të hani çdo mëngjes të njëjtin ushqim!

E keni menduar ndonjëherë pse Steve Jobs mbante gjithmonë një golf të zi, ndërsa Mark Zuckenberg zakonisht bluza gri? Sepse kjo i bën ata më produktivë. Të mos mendosh se çfarë të veshësh gjatë ditës ose çfarë të hani për mëngjes ju lejon që të përqendroheni në gjërat më të rëndësishme në listën e gjërave që duhet të përmbushen gjatë ditës.

Trupit tuaj nuk i mungon asnjëherë doza e parë e lëndëve ushqyese.

Nëse mëngjesi juaj është një tas me bollgur, një omëletë të thjeshtë ose një pjatë me fruta të freskëta, ju po i jepni energji trupit me gjërat e mira. Këta shembuj të mëngjeseve të mbushura me lëndë ushqyese janë një mënyrë e shkëlqyeshme për të filluar ditën.

Mund të humbisni peshë

Hulumtimet kanë zbuluar se ngrënia e të njëjtit ushqim çdo ditë në të vërtetë mund të ju ndihmojë të humbni peshë

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Dosja/ Musine Kokalari! Gruaja e 88 dosjeve, që i rezistoi 20 viteve burgim

Në arkivin e Shtetit ruhen 88 dosje për gruan e fortë që i rezistoi 20 viteve burgim dhe internimit të dhimbshëm në...

Gjëja më e keqe është të qëndrosh me persona që të bëjnë të ndihesh vetëm!

“Gjithmonë kam menduar se gjëja më e keqe në jetë është vetmia. Nuk është! Gjëja më e keqe është të qëndrosh me...

Sipas një studimi pushimet ndikojnë në mirëqenien tonë

Në fakt, studimet shkencore tregojnë se pushimi nga rutina e përditshme është thelbësor për një shëndet të mirë fizik dhe emocional.

Ja se çfarë përmban dokumenti i firmosur nga Ali Pashë Gucia dhe Hodo Bej Sokoli në Shkodër mbi Reformat e kërkuara nga shqiptarët te...

Nga Aurenc Bebja, Francë – 12 Maj 2020 “L’Univers” ka botuar, të dielën e 23 majit 1880, në faqen n°3, një...

Recent Comments