6.1 C
Pristina
Friday, June 18, 2021
Home SOCIALE Fotografi të fillimit të shek. XX që tregojnë gjendjen e mjerë të...

Fotografi të fillimit të shek. XX që tregojnë gjendjen e mjerë të fëmijëve punëtorë gjatë periudhës së egër të kapitalizmit në SHBA (Foto)

Daut Dauti

Këto fotografi janë të fillimit të shek. XX dhe tregojnë gjendjen e mjerë të fëmijëve punëtorë gjatë periudhës së egër të kapitalizmit në SHBA. Janë fotografi të fëmijëve që kanë punuar në miniera, bujqësi, fabrika dhe peshkim (mbledhje të guacave). Orari i punës së fëmijëve ka qenë i gjatë kurse rrogat sa për të ngrënë bukë. Këto pamje kanë vazhduar deri vonë, më saktësisht deri më 1938 kur kongresi amerikan më në fund ka miratuar ligjin që ndalon punën e fëmijëve.
Këso pamje të mjerimit te ne nuk ka pasur. Jo për shkak se jemi njerëz tjerë, por për shkak se ne nuk kemi pasur industri e cila do t’i eksploatonte edhe fëmijët. /InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Bukuri arbëreshe në sytë e një fotografi legjendar

MARIO TESTINO KUJTON ORIGJINËN... As fotografi shumë i njohur i modës, Mario Testino, nuk i ka rezistuar tundimit përballë...

RRlTENl shpejtësinë e internetit me këtë truk të thjeshtë

Të gjithë jemi bërë të varur nga interneti. Shumica prej nesh ndjehemi të h umbur pa internet. ProbIemet me...

Vetëm 1 në 5 persona mund të gjejnë gabim në këtë foto: A mund ta gjeni edhe ju?

Diçka që nuk mund të mjaftojnë kurrë janë mashtruest e trurit. Tani, të rinjtë e sotëm preferojnë të rrijnë...

Ku gjendet qyteti ilir Damastion?

Qyteti Damastion për të cilin janë bërë përpjekje të shumta që të lokalizohet përmendet të gjeografi dhe historiani i antikitetit Straboni (vitet...

Recent Comments