6.1 C
Pristina
Friday, June 18, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Mbishkrimet misterioze të shpellës, kur luhej “lacrosse” më 1828

Mbishkrimet misterioze të shpellës, kur luhej “lacrosse” më 1828

Një ekip studiuesish dhe arkeologësh kanë dekoduar mbishkrimet Cherokee, shkruar qindra vjet më parë në një shpellë në Alabama. Mbishkrimet brenda shpellës Manitou pranë Fort Payne janë dëshmia e parë e fisit syllabary, i cili përdorte simbole për të krijuar fjalë

Ekspertët thonë se një mbishkrim përshkruan një lojë të ngjashme me lacrosse (lojë indiane). Ata thonë se simbolet përshkruajnë një ndeshje të vitit 1828 dhe tregon lojtarët kur hyjnë në shpellë para ndeshjeve dhe gjatë ndërprerjes për ceremoni të veçanta.

Jan Simek, bashkëautor i një studimi mbi zbulimin, botuar në revistën ndërkombëtare arkeologjike “Antikiteti”, tha: “Kjo është shumë më tepër se një lojë e thjeshtë. Është një ngjarje ceremoniale që shpesh vazhdon gjatë ditëve, duke u përqendruar në konkurrencën mes dy komuniteteve që epitomizojnë frymën dhe fuqinë e njerëzve dhe paraardhësve të tyre”.

Fisi syllabary u krijua në vitet 1800 nga studiuesi Cherokee Sequoyah, i cili përfundimisht zhvilloi gjuhën zyrtare të shkruar të fisit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Bukuri arbëreshe në sytë e një fotografi legjendar

MARIO TESTINO KUJTON ORIGJINËN... As fotografi shumë i njohur i modës, Mario Testino, nuk i ka rezistuar tundimit përballë...

RRlTENl shpejtësinë e internetit me këtë truk të thjeshtë

Të gjithë jemi bërë të varur nga interneti. Shumica prej nesh ndjehemi të h umbur pa internet. ProbIemet me...

Vetëm 1 në 5 persona mund të gjejnë gabim në këtë foto: A mund ta gjeni edhe ju?

Diçka që nuk mund të mjaftojnë kurrë janë mashtruest e trurit. Tani, të rinjtë e sotëm preferojnë të rrijnë...

Ku gjendet qyteti ilir Damastion?

Qyteti Damastion për të cilin janë bërë përpjekje të shumta që të lokalizohet përmendet të gjeografi dhe historiani i antikitetit Straboni (vitet...

Recent Comments