6.1 C
Pristina
Sunday, June 20, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Foto Dite/ 1896, kostumi arbëresh në Ekspozitën Folkloristike në Napoli

Foto Dite/ 1896, kostumi arbëresh në Ekspozitën Folkloristike në Napoli

Kurioziteti për veçantinë e veshjeve tipike arbëreshe daton shekuj më parë. Në një foto të realizuar në vitin 1896 sjell kostumet popullore kalabreze me punime me shtypje dhe gravura antike (shek. 16 – 19).

Kostumi që mbajnë veshur personazhet në foto njihet si kostumi i San Martino di Finita, një qytet i vogël me origjinë shqiptare në provincën e Kozencës.

Në anën e pasme të fotos është shkruar “Kostumi i San Martino di Finita, prezantuar nga shqiptarët në Ekspozitën Folkloristike dhe të Kostumeve në Napoli në vitin 1896. Në atë kohë kryetari i Bashkisë Cavallo Silvio ishte shoqëruesi i grupit Sammartinese. Foto kotrezi e Alfonso Barone.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Çfarë ndodh me ushqimin që sekuestrohet në aeroport?

Pas një udhëtimi të bukur ku kemi mbledhur shumë sende dhe ushqime që duam t’i sjellim përsëri në shtëpi, mund të përballemi...

Çfarë ndodh nëse fotokopjoni një pasqyrë?

Në video tregohet se pas futjes në skanim të pasqyrës, printeri e lëshon pasqyrën të vendosur në një letër të formatit A4,...

Si u vodh Kupa e Botës në vitin 1983, në Brazil?

Në vitin 1970, ekipi brazilian fitoi kupën për herë të tretë, duke u lejuar për ta mbajtur përgjithmonë kupën origjinale prej ari,...

Si u dënua legjenda Ahmet Golemi me 5 vite burg pse festoi fitoren e Muhamed Ali

Ahmet Golemi, një nga pionierët dhe emrat të shquar të boksit shqiptar që u nda një muaj më parë në moshën 85-vjeçare.

Recent Comments