6.1 C
Pristina
Saturday, July 31, 2021
Home KULTURË Kur u ndërtua Xhamia e Tiranës?

Kur u ndërtua Xhamia e Tiranës?

Xhamia e Tiranës që njihet edhe me emrin Xhamia e “Ethem Beut” ka nisur të ndërtohet më 1794 dhe përfundoi më 1823 bashkë me gjithë pikturat.

Menjëherë pas ndërtimit të xhamisë, fare pranë saj u ngrit edhe Kulla e Sahatit të qytetit.

Xhamia me sallën e lutjes është e mbuluar me kupolë plumbi dhe me portikun e hapur në formë L-je të mbuluar me çati të drunjtë dhe tjegulla vendi, paraqet një rast të kristalizuar të traditës shqiptare në arkitekturën e xhamive.

Xhamia e Tiranës është gjithashtu një dëshmi historike e zhvillimit ekonomik dhe shoqëror që e karakterizoi Tiranën gjatë shek. XVIII-XIX.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Dosja/ Musine Kokalari! Gruaja e 88 dosjeve, që i rezistoi 20 viteve burgim

Në arkivin e Shtetit ruhen 88 dosje për gruan e fortë që i rezistoi 20 viteve burgim dhe internimit të dhimbshëm në...

Gjëja më e keqe është të qëndrosh me persona që të bëjnë të ndihesh vetëm!

“Gjithmonë kam menduar se gjëja më e keqe në jetë është vetmia. Nuk është! Gjëja më e keqe është të qëndrosh me...

Sipas një studimi pushimet ndikojnë në mirëqenien tonë

Në fakt, studimet shkencore tregojnë se pushimi nga rutina e përditshme është thelbësor për një shëndet të mirë fizik dhe emocional.

Ja se çfarë përmban dokumenti i firmosur nga Ali Pashë Gucia dhe Hodo Bej Sokoli në Shkodër mbi Reformat e kërkuara nga shqiptarët te...

Nga Aurenc Bebja, Francë – 12 Maj 2020 “L’Univers” ka botuar, të dielën e 23 majit 1880, në faqen n°3, një...

Recent Comments