6.1 C
Pristina
Sunday, June 20, 2021
Home KURIOZITETE Monedha 50 cent që u shit për 500 mijë dollarë

Monedha 50 cent që u shit për 500 mijë dollarë

Një monedhe e rrallë gjysmë dollarëshe e prodhuar në vitin 1838 është shitur në ankand për gjysmë milionë dollarë.

Monedha u shit të premte në një Baltimorë për saktësisht 504 mijë dollarë. Ajo nuk është thjesht e vjetër, është tepër e rrallë, pasi si ajo janë prodhuar në atë kohë vetëm 20 copë, ndërsa Instituti “Smithonian” beson se në qarkullim kanë mbetur vetëm 11.

Nga një anë e monedhës është portreti i një gruaje ndërsa në anën tjetër simboli kombëtar amerikan, shqiponja. Ajo është prodhuar në minierën e Nju Orlisnit në vitin 1838.

Monedha në fjalë ka ndryshuar disa herë pronar përgjatë viteve para se të bëhej pjesë e shtëpisë së ankandeve “Stack’s Bowers”.

Megjithatë ajo nuk është më e shtrenjta e shitur ndonjëherë nga koleksioni i rrallë. Një monedhë e ngjashme u shit për 763 mijë dollarë në vitin 2914, ndërsa janarin e këtij viti një tjetër u shit në Florida për 444 mijë dollarë.

“Stack’s Bowers” është bërë e famshme edhe më parë për shitje të tilla, pasi në vitin 2013 arriti të shiste për 10 milionë dollarë një monedhë argjendi të prodhuar në vitin 1794.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Çfarë ndodh me ushqimin që sekuestrohet në aeroport?

Pas një udhëtimi të bukur ku kemi mbledhur shumë sende dhe ushqime që duam t’i sjellim përsëri në shtëpi, mund të përballemi...

Çfarë ndodh nëse fotokopjoni një pasqyrë?

Në video tregohet se pas futjes në skanim të pasqyrës, printeri e lëshon pasqyrën të vendosur në një letër të formatit A4,...

Si u vodh Kupa e Botës në vitin 1983, në Brazil?

Në vitin 1970, ekipi brazilian fitoi kupën për herë të tretë, duke u lejuar për ta mbajtur përgjithmonë kupën origjinale prej ari,...

Si u dënua legjenda Ahmet Golemi me 5 vite burg pse festoi fitoren e Muhamed Ali

Ahmet Golemi, një nga pionierët dhe emrat të shquar të boksit shqiptar që u nda një muaj më parë në moshën 85-vjeçare.

Recent Comments