6.1 C
Pristina
Saturday, June 19, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI A janë shqiptarët një prej 12 fiseve të zgjedhura?

A janë shqiptarët një prej 12 fiseve të zgjedhura?

Shkruan: Ferdinand VELIU

Nëse bota do mësojë të vërtetën për shqiptarët atëherë historia botërore do të shkruhet ndryshe. Në foto është Dhjetë Frankshi i cili daton në Maj 1905,ky emetim është rreth shtatë vite para shpalljes se pavarsisë hedh dritë më shumë se të gjithë librat e historisë mbas kësaj date të marra së bashku.

Qarqe të caktuara europiane antishqiptare qëllimisht kanë bërë shkatërrimin e historisë të një prej 12 fiseve të përzgjedhur.Çfarë fshihte Aleksandri, Pirro, Bardhyli, Teuta, Skëndërbeu pse ky komb di kaq shumë pak për historinë.

Pse shumë prej Perandorëve romakë dhe Papëve vinin nga ky popull,Kush e zhduku yllin e Davidit nga flamuri më i vjetër në botë.

Pse kombe të ndryshëm kanë mijra fjalë nga shqipja e vjetër në gjuhët e tyre.Çfarë flitet në librin e shënjtë që papët i dorëzojnë njëri tjetrit.Pse të gjithë kanë frikë nga hakmarrja profetike e cila çon në ndërtimin e rendit të ri botëror.

Pse “të zgjedhurit”gradualisht po rregullojnë formën fillestare të Fisit të zgjedhur i cili quhej “Njerzit e Artë”9 (Arianët) Përshkak të pastërtisë dhe bukurisë.Pse përkthimi i leksikor i kësaj fjale përkon çuditërisht me emrin Ilir?

Pse shumë sundimtarë në Amerikë,Afrikë,Azi,Europë zgjidhnin drejtues në vëndin ku Lind Dielli.(Argjentinë,Egjipt,Turqi,Itali,Vatikan,Arabi etj).

Pse raca e zgjedhur ngjall frikë të përhershme tek të ardhurit inferiorë.Pse urdhëruan prishjen e objekteve të kultit si mbartëse të dëshmive që do hidhnin dritë në shekuj.

Çfarë fshihet në nëntokën e të zgjedhurve dhe pse ka qënë kaq e ngadaltë nxjerrja e tyre në dritë.A ka qënë shkruar shqipja në alfabet tjetër dhe pse iu ndryshua…

Janë me qindra pyetje me përgjigje.Një gjë është fakt,ky shekull është i Njerzve të Artë.”Ata po kujdesen për këtë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Çfarë ndodh me ushqimin që sekuestrohet në aeroport?

Pas një udhëtimi të bukur ku kemi mbledhur shumë sende dhe ushqime që duam t’i sjellim përsëri në shtëpi, mund të përballemi...

Çfarë ndodh nëse fotokopjoni një pasqyrë?

Në video tregohet se pas futjes në skanim të pasqyrës, printeri e lëshon pasqyrën të vendosur në një letër të formatit A4,...

Si u vodh Kupa e Botës në vitin 1983, në Brazil?

Në vitin 1970, ekipi brazilian fitoi kupën për herë të tretë, duke u lejuar për ta mbajtur përgjithmonë kupën origjinale prej ari,...

Si u dënua legjenda Ahmet Golemi me 5 vite burg pse festoi fitoren e Muhamed Ali

Ahmet Golemi, një nga pionierët dhe emrat të shquar të boksit shqiptar që u nda një muaj më parë në moshën 85-vjeçare.

Recent Comments