6.1 C
Pristina
Friday, June 18, 2021
Home KURIOZITETE Shpërthimi vullkanik që zhduku çdo gjallesë dhe efektet pozitive që solli

Shpërthimi vullkanik që zhduku çdo gjallesë dhe efektet pozitive që solli

Bota jonë ka lindur 233 milionë vjet më parë. Para kësaj date kishte ndodhur një zhdukje masive e çdo gjallese dhe shkaku ka qenë një shpërthim vullkanik. Në këtë konkluzion ka arritur një ekip kërkimor që studimin e kanë publikuar në revistën ndërkombëtare Science Advances. Studimi në fjalë është rezultat i një pune dhjetëvjeçare, me analiza të detajuara gjeologjike dhe paleontologjike.

Sipas njërit prej profesorëve, në një epokë shumë të largët, në tokë u verifikua një shpërthim vullkanik me përmasa të jashtëzakonshme që prodhoi rreth një milionë km3 magmë, duke çliruar në atmosferë sasi ekstreme të gazrave serë dhe anidrid karboni, që çuan në një ngrohje globale. Kjo e fundit shkaktoi edhe një rritje masive të reshjeve që zgjati jo pak, por rreth një milion vite.

Por kjo zhdukje masive primordiale ka patur efektet e saj pozitive, pasi në Tokë u shfaqën me shpejtësi grupe të reja gjallesash, më të sofistikuara, ndër to edhe dinozaurët, duke kontribuar në lindjen e ekosistemeve të reja.

Gjatë viteve të fundit, shkencëtarët kanë arritur të zbulojnë 5 zhdukje masive gjatë historisë së Tokës, që përveçse ngjarjeve katastrofike dhe shkatërruese, kanë sjellë edhe rinovim të jetës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Bukuri arbëreshe në sytë e një fotografi legjendar

MARIO TESTINO KUJTON ORIGJINËN... As fotografi shumë i njohur i modës, Mario Testino, nuk i ka rezistuar tundimit përballë...

RRlTENl shpejtësinë e internetit me këtë truk të thjeshtë

Të gjithë jemi bërë të varur nga interneti. Shumica prej nesh ndjehemi të h umbur pa internet. ProbIemet me...

Vetëm 1 në 5 persona mund të gjejnë gabim në këtë foto: A mund ta gjeni edhe ju?

Diçka që nuk mund të mjaftojnë kurrë janë mashtruest e trurit. Tani, të rinjtë e sotëm preferojnë të rrijnë...

Ku gjendet qyteti ilir Damastion?

Qyteti Damastion për të cilin janë bërë përpjekje të shumta që të lokalizohet përmendet të gjeografi dhe historiani i antikitetit Straboni (vitet...

Recent Comments