Categories: KËSHILLA

Disa metoda natyrale si të eleminoni insektet nga kuzhina

Miza, buburrecë, merimanga apo milingona, me siguri këta janë disa prej miqve të paftuar që mund të kenë vizituar së fundmi shtëpinë tuaj, por para se të vraponi menjëherë për të blerë solucione me agjentë kimikë mund të proovni zgjidhjet e mëposhtme:

1.Kastraveci:

Kastraveci është një nga perimet që nuk mungon kurrë në tryezë sidomos gjatë stinës së verës, por në rastet kur nuk e përdorni në sallatë me siguri e keni pjesë të ritualit të përkujdesjes së lëkurës. Mirëpo në qoftë se vini re se në kuzhinë apo bufe janë shfaqur buburrecat,mos blini menjëherë solucione kimike por përdorni kastravecin.

Vendosni lëkurën e tij anekënd dhe vetëm pas pak orësh mund të vini re rezultatin.

2.Uthull molle:

Uthulla e mollës është padiskutim produkti çudibërës që nuk duhet mungojë kurrë në jetën tuaj. Përveç përdorimeve të shumta në kujdesin e lëkurës, flokëve apo pastrimit, uthulla e mollës është armiku kryesor i milingonave. Në qoftë se vini re praninë e tyre në kuzhinë, tualet, sallon apo gjetkë përzieni një gotë uthull molle me 2 litra ujë dhe spruconi shtëpinë.Do të shpëtoni një herë e mirë nga ky problem.

3.Dafina:

Vaji i dafinës është zgjidhja më e mirë për të eleminuar mizat e ndryshme apo krimbat është të krijoni një përzierje me vaj dafine dhe sodë. Spërkatja e mësipërme është një ndër metodat më efektive që eleminon insektet dhe dezinfekton shtëpinë.

In For Culture

Recent Posts

Foto e rrallë: Momenti kur Adolf Hitler i shpallë luftë Shteteve të Bashkuara (Foto)

Pas sulmit japonez në Pearl Harbor, Gjermania ka ndjekur shembullin e tyre duke i shpallur…

8 hours ago

Pesë mitet rreth bombës atomike të Hiroshimas

Nga Gregg Herken “Washington Post” Në 6 gusht të vitit 1945, Shtetet e Bashkuara hodhën…

8 hours ago

Në këto vende të botës, asnjë turist nuk lejohet të shkelë. Arsyet interesante!

Ja disa nga vendet më të njohura dhe misterioze ku askush nuk shkon asnjëherë. Duket…

8 hours ago

Lambertz: “Historia e vërtetë e njerëzimit do të jetë e shkruar, vetëm kur ajo do të shkruhet me pjesëmarrjen e shqiptarëve”

23 thënie që të huajt i kanë shkruar për prejardhjen e shqiptarëve -Nikolla Jorga: “Populli…

9 hours ago

E vërteta e shtëpisë më të veçuar në botë(Foto)

Mbi një ishull të largët, në arkipelagun e Vestmannaejarit, pranë brigjeve jugore të Islandës, ndodhet…

9 hours ago

SPATA / SHPATA Qyteti mesjetar i emëruar nga Gjin Bua Shpata !

Shkruan Shqipe Hoxha. Since the Middle Ages, Spata has been inhabited by Arvanites. The town…

9 hours ago