6.1 C
Pristina
Tuesday, May 11, 2021
Home KURIOZITETE Misteret e çuditshme që nuk mund t’i shpjegojnë as shkencëtarët

Misteret e çuditshme që nuk mund t’i shpjegojnë as shkencëtarët

Disa faket që mbase nuk i keni ditur Duket se shkencëtarët kanë studiuar tashmë gjithçka në planetin tonë, por nuk është bash kështu. Ka edhe disa gjëra interesante që nuk kanë shpjegim racional ende

A kanë lopët busull magnetike?Image

Duke përdorur Google Earth shkencëtarët studiuan mijëra imazhe të lopëve të kullotjes dhe zbuluan një model të çuditshëm. 70% e lopëve kthejnë kokat e tyre në veri ose në jug, ndërsa hanë apo pijnë. Kjo është vërejtur në të gjitha kontinentet, pavarësisht nga terreni, moti dhe faktorët tjerë.

Cila është lënda e errët?Image

Rreth 27% e universit janë lëndë të errëta. Nuk lëshon ose ndërvepron me rrezatimin elektromagnetik, kështu që është e pamundur të zbulohet.

Teoritë e para rreth çështjes së errët u shfaqën rreth 60 vjet më parë, por shkencëtarët nuk kanë paraqitur prova të drejtpërdrejta të ekzistencës së saj.

Pse ëndërrojmë?Image

Disa besojnë se ëndrrat janë imazhe të rastit dhe valë të trurit. Të tjerë i konsiderojnë ato dëshira nënndërgjegjësuese, probleme të pazgjidhura dhe përvoja.

Studimi i ëndrrave quhet njëjologji. Shkencëtarët pohojnë se ëndrrat simbolizojnë diçka të fshehur thellë në psikikën njerëzore, por askush nuk e di saktësisht atë.

Pse kemi lloje të ndryshme të gjakut?Image

Llojet e gjakut kanë antigjene të ndryshme në qelizat e gjakut. Ata janë sinjale të antitrupave që shkatërrojnë qelizat e huaja në trup. Por, shkencëtarët nuk kanë përgjigjie se pse ato janë të ndryshëm.

Ka një sugjerim se ato janë të lidhura me sëmundjet dhe imunitetin. Njerëzit me gjak të llojit B janë më të ndjeshëm ndaj E. Njerëzit me gjak të llojit O janë më pak të rrezikuar nga vdekja nga malaria.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Ja pse besohej që patkoi i kalit është fatndjellës

Ekzistojnë disa arsye, se përse njerëzit e periudhës mesjetare, besonin se patkonjtë e kuajve ishin fatndjellëse. Së pari ato ishin prej hekuri,...

Fermeri ndryshon aksidentalisht kufirin mes Belgjikës dhe Francën

Një fermer në Belgjikë ka ndryshuar aksidentalisht kufirin e vendit të tij me Francën. Fermeri ishte duke ecur në pyll kur guri...

Fotografi e vitit 1900/Një çift shqiptar në Myzeqe(Foto)

Myzeqe me 1900.'' Burri i Krishter me Nusen ''.Foto e bere nga. P. Carl.Carli njihet per shumë shkrime të lashtësisë së Ilirisë,...

Misteri i “Qytetit të të vdekurve”(Foto)

Në një fshat të largët rus, të quajtur Dargavs, gjendet një varrezë masive mesjetare e përmasave të mëdha. I quajtur “Qyteti i...

Recent Comments