6.1 C
Pristina
Tuesday, May 11, 2021
Home KËSHILLA A do të zvogëlojnë vaksinat kundër Covid-19, transmetimin e virusit?

A do të zvogëlojnë vaksinat kundër Covid-19, transmetimin e virusit?

Ka dy mënyra që vaksinimi mund të ngadalësojë përhapjen e virusit. Së pari, mund të ndihmojë në parandalimin e infektimit. Së dyti, edhe nëse nuk keni fat dhe prekuni nga virusi, mund të zvogëlojë rrezikun e transmetimit të tij. Dhe është thelbësore të kuptohet se sa të mëdha janë këto përfitime.

Kështu së paku pretendohet në dy studime të reja, të cilat sipas The Guardian, përcjell Telegrafi, kanë përfituar rezultate nga përdorimi i suksesshëm i vaksinave në Mbretërinë e Bashkuar.


Sipas shkrimit në fjalë, një analizë e Oxford-ONS e më shumë se 370,000 pjesëmarrësve në sondazh zbuloi se infeksionet u ulën me 65% pas një doze të vetme.

Madje, për mbrojtje nga virusi, një dozë ishte e ngjashme me të paturit e një infeksioni paraprak. Dhe nuk kishte ndonjë ndryshim të madh midis dy vaksinave të disponueshme.

Çuditërisht, nivelet e infeksionit ishin më të ulëta deri në tre javë para vaksinimit.

A kishte virusi “para-njohje magjike” dhe u mbajt larg? Më e besueshme është ideja e “shkakësisë së kundërt”.

Njerëzit mund të vaksinohen vetëm nëse nuk janë testuar pozitivisht ose nuk kanë treguar simptoma të kohëve të fundit, kështu që është e pashmangshme të ketë pasur më pak infeksione të regjistruara para se të ndodhnin vaksinimet.

Sidoqoftë, statistikat mund të jenë gjëra të ndërlikuara.

Por më e rëndësishmja, studimet treguan se nëse jeni i infektuar pas vaksinimit, ka tendencë që infeksioni të jetë shumë më i butë, si për sa i përket simptomave të vetë-raportuara dhe ngarkesës virale.

Veç kësaj, nëse njerëzit e vaksinuar zhvillojnë një infeksion më të dobët, atëherë mund të ketë më pak të ngjarë të kalojnë virusin te dikush tjetër.

Siç vë në pah The Guardian, Public Health England studioi më shumë se 500,000 familje në Angli dhe vlerësoi se rastet e pavaksinuara infektuan rreth 10% të njerëzve në familjet e tyre.

Por kjo normë ishte gati përgjysmuar, në rreth 6%, nëse rasti origjinal ishte vaksinuar, me një ulje të ngjashme – ose me Oxford-AstraZeneca ose Pfizer-BioNTech.

Si konkluzion, nëse i vendosim këto dy studime së bashku, kjo do të thotë që për çdo gjashtë persona që infektojnë njerëzit e pavaksinuar, vetëm një do të ishte infektuar po të ishte vaksinuar. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Ilirët ishin superiorë ndaj grekëve, zbulim qe tronditi shkollën historinë

Janë gjetur dhjetëra enë helene, e në të njëjtën hapësirë, jo më të madhe se gjysmë metri katror, është gjetur një sasi...

Vetëm kështu mund të largohet helikobakteri nga trupi

H. pylori ose Helikobakteri pylori është një baktere e cila shkakton infeksion në stomak. Ky infeksion zakonisht çon në simptoma të ndryshme...

Ngrënia e kosit e parandalon këtë sëmundje

Studimet e fundit tregojnë se rituali i ngrënies së kosit çdo ditë do të ndihmonte në reduktimin e riskut për diabetin e...

Mos e konsumoni këtë ushqim nëse jeni duke përdorur antibiotikë

E dini që disa ilaçe assesi nuk duhet t’i kombinoni me ushqimin e caktuar, sepse ul veprimin e tyre?

Recent Comments