6.1 C
Pristina
Tuesday, May 11, 2021
Home KURIOZITETE Çfarë nuk duhet të vishni gjatë fluturimit me avion…

Çfarë nuk duhet të vishni gjatë fluturimit me avion…

Fluturimi për shumë persona është një nga momentet më të vështira dhe veshja është shumë e rëndësishme.

Sipas “Bright Side” këto veshje nuk duhen veshur gjatë fluturimit:

Rroba të ngushta

Fluturimi cilësohet si një lloj stresi për trupin, enët tona të gjakut janë nën ndikimin e këtij stresi. Kjo për shkak të presionit dhe nevojës për të kaluar në një karrige mjaft të gjatë në një karrige mjaft të vogël. Ajo që i përkeqëson gjërat është veshja e ngushtë.

Si pasojë qarkullimi i gjakut bëhet më pak efektiv. Veshjet e lirshme mund të jenë të mira gjatë një udhëtimi por jo gjithmonë ndodh kështu.

Pasagjerët me pantallona tepër të lirshme dhe kapuç të mëdhenj, mund të fshehin diçka të paligjshme nën rrobat e tyre. Kështu siguria e në aeroport është gjithmonë më e vëmendshme ndaj tyre.

Atlete të reja

Rekomandohet që të vishni këpucë që e dini që janë të rehatshme sepse i keni veshur ato më parë. Edhe atletet më të rehatshme mund të bëhen shumë të shtrënguara kur jeni në ajër.

Pandoflat ose sandalet e hapura nuk janë opsione të mira për tu veshur sepse mund të lëndoni këmbët. Gjithashtu, përzgjedhja e çorapeve është shumë e rëndësishme. Ato do t’ju mbajnë ngrohtë kur të jetë ftohtë në bord.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Misteri i “Qytetit të të vdekurve”(Foto)

Në një fshat të largët rus, të quajtur Dargavs, gjendet një varrezë masive mesjetare e përmasave të mëdha. I quajtur “Qyteti i...

Ku ndodhet universiteti më i vjetër në botë dhe si u themelua nga një grua myslimane

Për shekuj me radhë, njerëz të shumtë kanë shkuar në qytetin Fez të Marokut në kërkim të njohurive nga librat e ruajtura...

Zef Kolombi: (1907-1949) piktor i shquar shqiptar

Zef Kolombi lindi më 9 mars 1907, në Sarajevë në një familje shkodrane. Babai i tij, Gjoni, ishte pronar i një hoteli...

Ilirët ishin superiorë ndaj grekëve, zbulim qe tronditi shkollën historinë

Janë gjetur dhjetëra enë helene, e në të njëjtën hapësirë, jo më të madhe se gjysmë metri katror, është gjetur një sasi...

Recent Comments