6.1 C
Pristina
Tuesday, May 11, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Fotot: Momenti kur Adolf Hitler iu shpall luftë Shteteve të Bashkuara

Fotot: Momenti kur Adolf Hitler iu shpall luftë Shteteve të Bashkuara

 Pas sulmit japonez në Pearl Harbor, Gjermania ka ndjekur shembullin e tyre duke i shpallur luftë Amerikës.

Deri më 11 dhjetor të vitit 1941, Gjermania naziste dhe Shtetet e Bashkuara teknikisht kanë qenë neutrale ndaj njëra-tjetrës, pavarësisht faktit se Lufta e Dytë Botërore po zhvillohej në gjithë Evropën.

Por edhe para Pearl Harbor, Hitleri ishte i vetëdijshëm që nuk do të mund të shmangë konfliktin me SHBA-të, duke pasur parasysh faktin se Shtetet e Bashkuara me gjithë zemër kanë mbështetur Mbretërinë e Bashkuar.

Ndërkaq vendimin për të hyrë në një luftë me Amerikën, Hitleri e kishte bërë publik gjatë fjalimit të tij në Reuchstag, apo ndryshe i njohur si parlamenti i Rajhut të Tretë.

hitlerifot
hitlerifoto2

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Misteri i “Qytetit të të vdekurve”(Foto)

Në një fshat të largët rus, të quajtur Dargavs, gjendet një varrezë masive mesjetare e përmasave të mëdha. I quajtur “Qyteti i...

Ku ndodhet universiteti më i vjetër në botë dhe si u themelua nga një grua myslimane

Për shekuj me radhë, njerëz të shumtë kanë shkuar në qytetin Fez të Marokut në kërkim të njohurive nga librat e ruajtura...

Zef Kolombi: (1907-1949) piktor i shquar shqiptar

Zef Kolombi lindi më 9 mars 1907, në Sarajevë në një familje shkodrane. Babai i tij, Gjoni, ishte pronar i një hoteli...

Ilirët ishin superiorë ndaj grekëve, zbulim qe tronditi shkollën historinë

Janë gjetur dhjetëra enë helene, e në të njëjtën hapësirë, jo më të madhe se gjysmë metri katror, është gjetur një sasi...

Recent Comments