6.1 C
Pristina
Thursday, May 6, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Karroca romake e dasmave, mjeti unik u gjet nga gërmimet arkeologjike në...

Karroca romake e dasmave, mjeti unik u gjet nga gërmimet arkeologjike në Pompei

Këto janë mbetjet e një karroce tepër të veçantë me kuaj për dasma që përdorej në kohën e Perandorisë Romake në Italinë e sotme.

Karroca u zbulua në rrënojat e qytetit Pompei, që u shfaros nga vullkani dhe u mbulua nga Magma rreth vitit 79 pas Lindjes së Krishtit, duke vrarë 13 mijë njerëz.

Ato që e bëjnë këtë mjet më interesant janë zbukurimet në anët e tij me figura erotike. Arkeologët thonë se karroca dy vendëshe përdorej për të dërguar nusen në shtëpinë e bashkëshortit, ndërsa figurat ishin vendosur për t’i sjellë mbarësi çiftit të ri.

Për drejtuesit e zonës arkeologjike, bëhet fjalë për zbulimin më domethënës që prej nisjes së gërmimeve në shekullin e 16, në zonën që sot mbrohet nga UNESCO. Deri më tani janë zbuluar karroca që përdoreshin për transport udhëtarësh, por kurrë më parë për ceremoni të veçanta.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Historia e kanalit të Suezit i cili u inagurua nga shqiptari Ismail Pashai, pjesë e familjes së Khedive të Egjiptit dhe Sudanit

Kanali i Suezit shtrihet 120 milje nga Port Said në Detin Mesdhe në Egjipt në jug në qytetin e Suez. Kanali ndan...

“Nëse dëshiron që njëqind shqiptarë të heshtin, duhesh të vrasësh nëntëdhjetë e nëntë”

“Nga thëniet të cilat mbledhim nëpër lista të caktuara duhet përfshirë edhe ato të cilat nuk na pëlqejnë, por që i takojnë...

Kulla: Një mënyrë shekullore e jetës në veri të Shqipërisë

Ngritur në mes të maleve dhe fshatrave në veri të Shqipërisë gjenden disa shtëpi prej guri të njohura si kulla, që në...

Camaj dhe Koliqi pjesë e spiunazhit të huaj, publikimi i Tares ndez debatin mes studiueseve

Studimi i publikuar së fundmi nga historiani Auron Tare për dy shkrimtarët e shquar shqiptarë, Martin Camaj dhe Ernest Koliqi, ka nxitur një...

Recent Comments