6.1 C
Pristina
Wednesday, May 12, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Kur Amerika i paguante tatim shtetit Osman…

Kur Amerika i paguante tatim shtetit Osman…

Para më se dyqind vitesh, shteti i vetëm që u paguante Osmanëve tatim, ishte Amerika.

Në vitin 1797 është nënshkruar Marrëveshja e Tripolit, me të cilën, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, kanë qenë të obliguara ndaj Shtetit Osman, me sa vijon:
– të paguaj 992465 dollarë për arritjen e marrëveshjes.
– të paguajë 642000 dollarë për kthimin e anijeve amerikane të kapura në Algjeri.
– të paguaj tatim vjetor në vlerë prej 12.000 dollarëve për Osmanët, dhe atë duke llogaritur me kalendarin islam, e jo me atë të krishterë.
– të paguaj 585.000 dollarë për detarët e kapur amerikanë.
– të ndërtojnë për Osmanët një anije me cilësi të lartë çeliku, gjë që për atë kohë ishte një gjë shume e shtrenjtë. Një anije e tillë, në Perandorinë Osmane, do të kushtonte 30 fish më shumë.

Të gjithë këtë, Amerikanët e bënin vetëm e vetëm që të jenë të lirë me qarkullimin e anijeve të tyre në detin Mesdhe si dhe për ta liruar personelin dhe anijet e kapura më parë.

Marrëveshja është e shkruar në gjuhën turke dhe e ka nënshkruar presidenti i atëhershëm amerikan, Washngton, ndërsa është i vetmi dokument i shkruar në një gjuhë tjetër që e ka nënshkruar një kryetar shteti amerikan, por edhe i vetmi dokument i cili e ka obliguar shtetin Amerikan t’i paguaj tatim një shteti tjetër.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Anija kozmike 14 miliardë milje larg Tokës ka mbledhur tinguj misteriozë nga një galaktikë tjetër

Voyager 1, anija kozmike më e largët nga Toka, e cila aktualisht është 14 miliard milje larg, ka zbuluar tingullin e universit.

Si ndikoi pandemia që numri i rinocerontëve të rritet në nivele rekord?

Numri i rinocerontëve me brirë në Nepal ka arritur nivelin më të lartë prej më shumë se 20 vjetësh, pjesërisht për shkak...

A e dini arsyen pse piratët mbulonin njërin sy?

Fakti që pothuajse të gjithë piratët mbuluan njërin sy me një kapak të zi sigurisht që nuk ka asnjë lidhje me një...

Në Tokë kanë jetuar 2.6 miliardë specie të llojit T-Rex

Studiuesit kanë bërë një përllogaritje të popullatës së Tiranosaurve Rex, species me madhësi sa një autobus, që ka jetuar 2.4 milionë vjet...

Recent Comments