6.1 C
Pristina
Wednesday, May 12, 2021
Home KËSHILLA E pabesueshme, por e vërtetë: ja çfarë ndodh kur vendosni një kub...

E pabesueshme, por e vërtetë: ja çfarë ndodh kur vendosni një kub akulli në qafë

Kinezët nuk reshtin së surprizuari botën me kulturën e tyre të mjekësisë alternativa.

Këto praktika ata i ushtrojnë prej shekujsh dhe rezultatet vazhdojnë të na çudisin edhe sot. Një ndër teknikat e tyre më të njohura është edhe  “Feng Fu”, e cila aplikohet në një pikë të caktuar në anën e pasme të qafës, siç duket në fotografi.

Për ta vënë në praktikë këtë teknikë, mund të jesh i ulur ose i shtrirë përmbys. Vendosni një kub akulli në pikën Feng Fu dhe lëreni për 20 minuta. Nuk është aspak e bezdisshme, nëse kaloni 40 sekondat e para, pas së cilave ndjesia e të ftohtit do të kalojë menjëherë në pikën Feng. Ky trajtim duhet bërë 2 herë në ditë, në mëngjes dhe përpara se të shkoni për të fjetur. Duhet të kalojnë 2 ditë përpara se ta përsërisni. Të mirat e kësaj teknike janë këto:

1. Përmirëson cilësinë e gjumit
2. Gjallëron organizmin
3. Çlodh muskujt
4. Shmang ftohjet dhe gripin
5. Largon dhimbjet (e kokës, dhëmbëve)
6. Përmirëson frymëmarrjen
7. Mund të shmang problemet me tiroidet, hipertensionin, artritin dhe astmën.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Anija kozmike 14 miliardë milje larg Tokës ka mbledhur tinguj misteriozë nga një galaktikë tjetër

Voyager 1, anija kozmike më e largët nga Toka, e cila aktualisht është 14 miliard milje larg, ka zbuluar tingullin e universit.

Si ndikoi pandemia që numri i rinocerontëve të rritet në nivele rekord?

Numri i rinocerontëve me brirë në Nepal ka arritur nivelin më të lartë prej më shumë se 20 vjetësh, pjesërisht për shkak...

A e dini arsyen pse piratët mbulonin njërin sy?

Fakti që pothuajse të gjithë piratët mbuluan njërin sy me një kapak të zi sigurisht që nuk ka asnjë lidhje me një...

Në Tokë kanë jetuar 2.6 miliardë specie të llojit T-Rex

Studiuesit kanë bërë një përllogaritje të popullatës së Tiranosaurve Rex, species me madhësi sa një autobus, që ka jetuar 2.4 milionë vjet...

Recent Comments