6.1 C
Pristina
Thursday, May 6, 2021
Home KËSHILLA A është gjakderdhja nga hunda një simptomë e Covid?

A është gjakderdhja nga hunda një simptomë e Covid?

Teksa studiuesit mbledhin të dhëna për koronavirusin, ata po zbulojnë më shumë simptoma të mundshme. Ka të ngjarë që shumë njerëz të infektuar me Covid të kenë gjakderdhje nga hunda, por nevojiten më shumë kërkime për ta konfirmuar si simptomë. Çfarë dihet deri tani?

Gjakderdhja nga hunda është e zakonshme dhe ka një gamë të gjerë shkaqesh të mundshme. Çdo gjë që ndikon te indet në hundë ose shkakton dëmtim mund të çojë në gjakderdhje. Disa shkaqe të mundshme përfshijnë:

– kapja e hundës
– objekte që bllokohen në hundë
– acarim kimik
– alergji
– ajri i ftohtë
– infeksion i sipërm i frymëmarrjes

Studiuesit kanë vërtetuar se virusi që shkakton Covid-19 mund të hyjë në qeliza përmes një receptori të quajtur ACE-2, i cili gjendet në shumë pjesë të trupit, përfshirë qelizat që lidhen me:

– rrugët e frymëmarrjes
– zemrën
– enët e gjakut
– veshkat
– traktin gastrointestinal

Ka të ngjarë që SARS-CoV-2 mund të shkaktojë inflamacion në hundë, gjë që mund të rrisë shanset për gjakderdhje nga hunda.

Disa studime të vogla kanë gjetur prova se njerëzit me Covid-19 përjetojnë gjakderdhje nga hunda më shpesh sesa njerëzit pa Covid-19, por kërkohet më shumë hulumtime për të kuptuar plotësisht lidhjen.

Njerëzit me Covid-19 që marrin oksigjen mund të jenë në një rrezik në rritje të zhvillimit të gjakderdhjes për shkak të rritjes së thatësisë së hundës dhe dëmtimit të indeve.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Historia e kanalit të Suezit i cili u inagurua nga shqiptari Ismail Pashai, pjesë e familjes së Khedive të Egjiptit dhe Sudanit

Kanali i Suezit shtrihet 120 milje nga Port Said në Detin Mesdhe në Egjipt në jug në qytetin e Suez. Kanali ndan...

“Nëse dëshiron që njëqind shqiptarë të heshtin, duhesh të vrasësh nëntëdhjetë e nëntë”

“Nga thëniet të cilat mbledhim nëpër lista të caktuara duhet përfshirë edhe ato të cilat nuk na pëlqejnë, por që i takojnë...

Kulla: Një mënyrë shekullore e jetës në veri të Shqipërisë

Ngritur në mes të maleve dhe fshatrave në veri të Shqipërisë gjenden disa shtëpi prej guri të njohura si kulla, që në...

Camaj dhe Koliqi pjesë e spiunazhit të huaj, publikimi i Tares ndez debatin mes studiueseve

Studimi i publikuar së fundmi nga historiani Auron Tare për dy shkrimtarët e shquar shqiptarë, Martin Camaj dhe Ernest Koliqi, ka nxitur një...

Recent Comments