6.1 C
Pristina
Thursday, May 6, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI 1916/"Ushtria e Austro-Hungarisë është futur në kufijtë e Shqiperisë"

1916/”Ushtria e Austro-Hungarisë është futur në kufijtë e Shqiperisë”

Nuk kemi ardhe si armiq jo ! Skemi ardhur si ato, qe sa e sa vjet kan shkelur tokat e juaja. Por vijme si miq te Shqipetarve !


Te kemi vemendjen Shqipetar, duke i perzen ato tepricat e Serbeve, qe erdhen ne viset e juaja nga thyerja qe berem ne me ushtrite tona, duke ju rënë edhe atyre pakicave Italiane qe duan te futen ne Shqiperi.
Ushtrija jone me gjithe qejf po vjen ne ndihmen tuaj me shpres qe gjithsecili prej jush i kujte do fisit cofte, musliman apo i krishter, duhet te cohen per ta perzen bashkarisht me ne armikun me te gjitha forcat e mundshme qe kemi ne dispozicion.
Parija e Shqiperis, gjaku i juaj u bashkua me ne, mirepor duam te dijme qe gjithe Shqipetaret te luftojne sebashku me ne.
Pra cohuni ju Shqipetar ne kemb, rrokni armet. Bashke do mundemi, do e thyejm armikun.

KOMANDA USHTARAKE E FORCAVE TE ARMATOSURA NE SHQIPERI – Shkoder (1916)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Historia e kanalit të Suezit i cili u inagurua nga shqiptari Ismail Pashai, pjesë e familjes së Khedive të Egjiptit dhe Sudanit

Kanali i Suezit shtrihet 120 milje nga Port Said në Detin Mesdhe në Egjipt në jug në qytetin e Suez. Kanali ndan...

“Nëse dëshiron që njëqind shqiptarë të heshtin, duhesh të vrasësh nëntëdhjetë e nëntë”

“Nga thëniet të cilat mbledhim nëpër lista të caktuara duhet përfshirë edhe ato të cilat nuk na pëlqejnë, por që i takojnë...

Kulla: Një mënyrë shekullore e jetës në veri të Shqipërisë

Ngritur në mes të maleve dhe fshatrave në veri të Shqipërisë gjenden disa shtëpi prej guri të njohura si kulla, që në...

Camaj dhe Koliqi pjesë e spiunazhit të huaj, publikimi i Tares ndez debatin mes studiueseve

Studimi i publikuar së fundmi nga historiani Auron Tare për dy shkrimtarët e shquar shqiptarë, Martin Camaj dhe Ernest Koliqi, ka nxitur një...

Recent Comments