6.1 C
Pristina
Thursday, May 6, 2021
Home SHKENCË/TECH Helikopteri që fluturoi për herë të parë në Mars, kapi tani imazhin...

Helikopteri që fluturoi për herë të parë në Mars, kapi tani imazhin e parë me ngjyra

Pra kështu duket pamja kur fluturon në planetin Mars.

Helikopteri Ingenuity kapi imazhin e tij të parë me ngjyra nga 5.2 metra mbi sipërfaqen e Marsit gjatë fluturimit të tij të dytë më 22 prill. Dhe tani, po përgatitet për një fluturim të tretë, i planifikuar për ditën e diel.

Ingenuity fluturoi në mënyrë autonome për gati 52 sekonda gjatë fluturimit të saj të dytë, duke u ngjitur lart (4.9 metra) përmes atmosferës marsiane, raporton CNN.

Imazhi me ngjyra, i shpërndarë të premten nga NASA, është i pari i cili u shkrep nga një mjet ajror derisa ishte lart në sipërfaqen e Marsit.

Marsi ka një të tretën e gravitetit që përjetojmë në Tokë dhe atmosfera është 1 për qind e dendësisë së Tokës në sipërfaqen e saj. Kjo e bën fluturimin e kontrolluar shumë më të vështirë në Mars. Informacioni i mbledhur nga këto fluturime do të informojë motorin e ardhshëm që mund të eksplorojë Marsin dhe planetë të tjerë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Ky është burri që s’luajti vendit as nga serbët(Foto)

Nga Faik Rexhepi Ka lindur në Preshevë, por me vite të tëra jeton në Prishtinë. Më 1974 punësohet në...

Komploti, si u vra Presidenti Linkoln

Në 14 prill të vitit 1865, Presidenti amerikan Abraham Linkoln qëllohet me plumb në Teatrin Ford në Uashington, DC. Presidenti i 16-të...

Paralajmërimi i WhatsApp/ Afati për pranimin e termave të rinj po përfundon

Momenti që të pranoni shfaqjen e termave të rinj të WhatsApp është tani pasi ndryshe duke vazhduar nga java tjetër nuk do...

Varianti i koronavirusit i zbuluar në Indi mund të ketë nxitur valën vdekjeprurëse

India ka thënë se varianti i ri i koronavirusit, i raportuar fillimisht në këtë shtet në muajin mars, mund të jetë i...

Recent Comments