6.1 C
Pristina
Tuesday, May 11, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Organizimi i shqiptarëve në Perandorinë Osmane dhe përqindja që zinin ato në...

Organizimi i shqiptarëve në Perandorinë Osmane dhe përqindja që zinin ato në 4 vilajetet shqiptare (VIDEO)

Për qindra vjet me radhë nga pikëpamja administrative trojet shqiptare ishin përfshirë në ejaletin e madh të Rumelisë, i cili ishte krijuar qysh në pjesën e parë të shekullit gjashtëmbëdhjetë, por sistemi i vjetër administrativ osman, i ndërtuar mbi parimet organizative të feudalizmit ushtarak, ishte përmbysur, pjesërisht nga anarkia feudale dhe nga dobësimi i vazhdueshëm i Perandorisë Osmane që detyroi qeveritarët osmanë të bënin reforma dhe përpjekje për ta forcuar atë.

Në 1864, Perandoria Osmane zbatoi një reformë administrative mjaft të rëndësishme sipas së cilës territoret e Perandorisë ndaheshin në: Vilajete, kurse vilajetet në sanxhaqe, kaza dhe nahie. Pas kësaj reforme tokat shqiptare u përfshinë në Vilajetin e Shkodrës, Kosovës, Janinës dhe të Manastirit.

Por a keni menduar se sa përqind të popullsisë zinin shqiptarët në 4 vilajetet? Ju ftojmë ta ndiqni videon për më shumë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Anija kozmike 14 miliardë milje larg Tokës ka mbledhur tinguj misteriozë nga një galaktikë tjetër

Voyager 1, anija kozmike më e largët nga Toka, e cila aktualisht është 14 miliard milje larg, ka zbuluar tingullin e universit.

Si ndikoi pandemia që numri i rinocerontëve të rritet në nivele rekord?

Numri i rinocerontëve me brirë në Nepal ka arritur nivelin më të lartë prej më shumë se 20 vjetësh, pjesërisht për shkak...

A e dini arsyen pse piratët mbulonin njërin sy?

Fakti që pothuajse të gjithë piratët mbuluan njërin sy me një kapak të zi sigurisht që nuk ka asnjë lidhje me një...

Në Tokë kanë jetuar 2.6 miliardë specie të llojit T-Rex

Studiuesit kanë bërë një përllogaritje të popullatës së Tiranosaurve Rex, species me madhësi sa një autobus, që ka jetuar 2.4 milionë vjet...

Recent Comments