6.1 C
Pristina
Thursday, May 6, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI EKSKLUZIVE: Pamje tronditëse të shqiptarët të burgosur nga serbët në vitin 1912...

EKSKLUZIVE: Pamje tronditëse të shqiptarët të burgosur nga serbët në vitin 1912 (Video)

TETOR, 1912: FMimages.net publikon një video të rrallë të shqiptarëve të burgosur nnga Kosova, Vranja, dhe Kumanova, në vitin 1912 ësht publikuar.

Shqiptarët të kapur rober nga Kosova, Kumanova, Shkupi, dhe shumë qytete tjera ndërsa te lidhur dhe rrethuar nga ushtaret serbë dergohën në Beograd dhe nuk dihet për fatin e tyre.

Nën tytën e pushkëve të burgosurit të lidhur njeri për tjeterin ndërsa në këmbë detyrohën të ecin deri në Beograd, ku shumica e tyre pushkatohen.

Në vitin 1912 kishte filluar Lufta Ballkanine dhe shqiptarët gjindeshin në momentet më kritike ku më shumë se gjysma e tokave shiptare u pushtuan nga serbët, malazezët dhe grekët.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Komploti, si u vra Presidenti Linkoln

Në 14 prill të vitit 1865, Presidenti amerikan Abraham Linkoln qëllohet me plumb në Teatrin Ford në Uashington, DC. Presidenti i 16-të...

Paralajmërimi i WhatsApp/ Afati për pranimin e termave të rinj po përfundon

Momenti që të pranoni shfaqjen e termave të rinj të WhatsApp është tani pasi ndryshe duke vazhduar nga java tjetër nuk do...

Varianti i koronavirusit i zbuluar në Indi mund të ketë nxitur valën vdekjeprurëse

India ka thënë se varianti i ri i koronavirusit, i raportuar fillimisht në këtë shtet në muajin mars, mund të jetë i...

Historia e kanalit të Suezit i cili u inagurua nga shqiptari Ismail Pashai, pjesë e familjes së Khedive të Egjiptit dhe Sudanit

Kanali i Suezit shtrihet 120 milje nga Port Said në Detin Mesdhe në Egjipt në jug në qytetin e Suez. Kanali ndan...

Recent Comments