6.1 C
Pristina
Tuesday, May 11, 2021
Home SHKENCË/TECH Paralajmërim:Akulli i detit Arktik mund të zhduket në tërësi në 2035-ën

Paralajmërim:Akulli i detit Arktik mund të zhduket në tërësi në 2035-ën

Akulli i detit Arktik mund të zhduket deri në vitin 2035, paralajmëron një studim.

Akademikët përdorën një mjet modelimi të klimës të krijuar nga Zyra Met për të zbuluar se si Arktiku u përgjigj gjatë një periudhe ngrohjeje 127,000 vjet më parë.

Këto rezultate historike u përdorën më pas për të krijuar parashikime për të ardhmen dhe për të zbuluar se ka të ngjarë të mos ketë akull deti në Arktik pas 15 vitesh.

Fajtori, sipas hulumtimit, është dielli i fortë i pranverës që krijon pellgje me ujë, që thithin nxehtësinë nga dielli dhe më pas kontribuojnë në shkrirje.

Akulli i detit Arktik luan një rol thelbësor në ekosistemet në botë dhe shkrirja e tij jo vetëm që do të kontribuojë në ngritjen e niveleve të detit, por shumë specie do t’i lë pa strehë.

Arinjtë polarë, për shembull, janë plotësisht të varur nga akulli i detit Arktik, të cilët e përdorin akullin përveç tjerash edhe për të gjuajtur prenë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Shkencëtarët kanë zbuluar një gjë të re të mahnitshme në lidhje me ujqërit(Video)

Një projekt nga Universiteti i Minesotas, misioni i të cilit është të kuptojë më mirë sjelljen e ujqërve, eksperimentoi me këto kafshë...

Eksperimenti i pazakontë që çoi në shpikjen e vaksinës së parë

Lia konsiderohej kohë më parë një sëmundje e tmerrshme ngjitëse, që shkaktonte dhembje të mëdha trupi, temperaturë të lartë, dhembje fyti, koke,...

Cili është grupi më i rrallë i gjakut?

Vetëm 43 persona në botë e kanë grupin e gjakut Rezus nul ose invalid, një tip gjaku që është i ngjashëm me...

”Hej, Kaçanik, o shkëmb e gur, Vritesh e pritesh për flamur,..” – Beteja e Kaçanikut

Sabit Jaha: BETEJA E KAÇANIKUT E VITIT 1910 II Beteja e Kaçanikut u zhvillua ndërmjet kryengritësve shqiptarë nën udhëheqjen...

Recent Comments