6.1 C
Pristina
Thursday, May 6, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Një nga shenjat se ku ndodhet qyteti i shenjtë, një nga 8...

Një nga shenjat se ku ndodhet qyteti i shenjtë, një nga 8 qytetet e Trojës

QYTET NENTOKESOR ESHTE SI SHENJE = GURI SI STOGE SANE = KY GURI KY VEND ESHTE TE SUHAREKA E VENDI QUHET — GURI I DELLOCIT, APO GURI I DELLOVCIT- UNE GJATE PUNES TIME KERKOJA NGA BANORET SKJARIM PER QDO EMERTIM , DHE KUR I PYETA PSE QUHET GURI I DELLOCIT A KA NAJE SPJEGIM , ASNJI NUK KISHTE SPJEGIM PER EMRIN VETEM SE KESHTU QUHET .

UNE KUR SHKOVA NE VEND ATJE TE KY VEND ESHTE NJI RREFSHENALTE DHE SKA GUR TE TJERE PO VETEM KY , ATY NE GURI KAM PA EDHE GEDHENJDJE NE GURI KUR USHTRIA AUSTROHUNGARIS KA BA HULUMTIME PERAFERSISHT– 1875 –.

NE PERFUNDIM ERDHA SE NE BAZE TE VENDIT DHE FUNKSIONIMIT TE KETI GURI , DHE EMRIN QE MBANE DEL I SAKTE KUPTIMI I EMRIT — GURI I DIELLIT , SEPSE QE NGA LINDJA E DERI NE PERENDIM TE DIELLIT NUK I BAN HIJE ASNJI OBJEKT TJETER DHE KY GURI ESHTE I NDERTUEM NGA NJI CIVILIZIM TJETER QE JANE ORJENTUE PER KOHEN SI ORE DIELLORE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Historia e kanalit të Suezit i cili u inagurua nga shqiptari Ismail Pashai, pjesë e familjes së Khedive të Egjiptit dhe Sudanit

Kanali i Suezit shtrihet 120 milje nga Port Said në Detin Mesdhe në Egjipt në jug në qytetin e Suez. Kanali ndan...

“Nëse dëshiron që njëqind shqiptarë të heshtin, duhesh të vrasësh nëntëdhjetë e nëntë”

“Nga thëniet të cilat mbledhim nëpër lista të caktuara duhet përfshirë edhe ato të cilat nuk na pëlqejnë, por që i takojnë...

Kulla: Një mënyrë shekullore e jetës në veri të Shqipërisë

Ngritur në mes të maleve dhe fshatrave në veri të Shqipërisë gjenden disa shtëpi prej guri të njohura si kulla, që në...

Camaj dhe Koliqi pjesë e spiunazhit të huaj, publikimi i Tares ndez debatin mes studiueseve

Studimi i publikuar së fundmi nga historiani Auron Tare për dy shkrimtarët e shquar shqiptarë, Martin Camaj dhe Ernest Koliqi, ka nxitur një...

Recent Comments