Uji i ngrohtë dhe mjalti mund të zvogëlojnë lodhjen dhe të rrisin vitalitetin e trupit.

Ky është një kombinim ideal për këdo që dëshiron të rrisë qendresën e tij fizike dhe nivelin e energjisë, transmeton portali arbresh.info

Ne nuk duhet të flasim shumë për ujin dhe sa e rëndësishme është të pini lëngje të mjaftueshme. Nga ana tjetër, mjalti është plot me lëndë ushqyese, antioksidantë dhe veti të tjera shëruese dhe sjell përfitime të shumta shëndetësore për të cilat shumë nuk kanë dijeni. Dhe kur bashkojmë këto dy substanca të fuqishme, ne mund të përmirësojmë shëndetin tonë, por gjithashtu të parandalojmë shfaqjen e sëmundjeve.

Të mirat që sjell kjo pije:

Ul gazrat

Nëse keni problem me fryerje dhe gazra, një filxhan nga kjo pije do të neutralizojë gazrat në zorrët tuaja. Do të ndjeni një lehtësim të madh.

Forcimi i sistemit imunitar

Mjalti është i pasur me antioksidantë dhe përmban veti antibakteriale që ndihmojnë në forcimin e sistemit imunitar. Ju do të jeni më rezistent ndaj infeksioneve të shkaktuara nga mikroorganizmat si bakteret, kërpudhat dhe viruset e shumta, transmeton portali arbresh.info

Zhdukja e toksinave

Mjalti dhe uji janë një kombinim i fuqishëm për pastrimin e trupit nga toksinat. Thuaj lamtumirë helmeve, dhe mirëpres një detoks. Për rezultate më të mira, shtoni disa pika limon.

Përmisimi i lëkurës

Mjalti është një antioksidant natyral që rigjeneron dhe ushqen lëkurën. Kështu bëhet më e pastër, e butë dhe më e bukur. Falë veprimit të vitaminës E që përmban, mjalti parandalon efektet e dëmshme të radikalëve të lirë dhe ka një rol mbrojtës antioksidant. Përveç kësaj, mjalti i jep lëkurës shkëlqim, elasticitet dhe kompaktësi më të madhe

Humbje peshe

Ne e dimë, së pari keni menduar për sheqerin. Po, sheqeri është i pranishëm në mjaltë, por është krejtësisht ndryshe nga sheqeri i bardhë. Ky sheqer natyral do t’ju ndihmojë të shuani dëshirën për ëmbëlsira. Mjalti gjithashtu, duke krijuar një efekt termogjenik – përshpejton metabolizmin. Kjo do të thotë se përmirëson qarkullimin, gjë që rrit lehtë temperaturën e trupit tuaj, duke ju ndihmuar të digjni dhjamin pa shumë përpjekje

Dhimbja e fytit

Ka një arsye pse çaji me mjaltë është një pije e preferuar gjatë ditëve të ftohta – ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve të fytit dhe e bën gëlltitjen më të lehtë. Mjalti është një ilaç natyral që mbron sistemin e frymëmarrjes.

Parandalon sëmundjet e zemrës

Flavonoidët dhe antioksidantët në mjaltë janë gjithashtu mjaft të dobishëm në parandalimin dhe zvogëlimin e rrezikut të sëmundjeve të zemrës. Studime të shumta tregojnë se mjalti ngadalëson procesin e oksidimit të kolesterolit të keq në gjak, i cili mund të ketë efekt të dëmshëm në zemër.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here