6.1 C
Pristina
Thursday, May 6, 2021
Home KËSHILLA Studimi: Ndikimi i lëngut të panxharit në uljen e tensionit të lartë,...

Studimi: Ndikimi i lëngut të panxharit në uljen e tensionit të lartë, më i madh se ç’mendohej

Hulumtimet e mëparshme kanë treguar se bakteret dhe mikrorganizmat, që jetojnë në zorrë kanë një ndikim tejet të rëndësishëmn për shëndetin dhe mirëqenien tonë të përgjithëshme, shkruan Medical News.

Sidoqoftë, krahas këtyre baktereve një rol poashtu të rëndësishëm luajnë edhe bakteret orale. Këto baktere e shndërrojnë nitratin inorganik të perimeve në nitrite. Nitriti është një molekulë sinjalizuese, që zgjeron enët e gjakut dhe transmeton mesazhe midis neuroneve në tru.

Tek njerëzit e moshuar, zvogëlimi i numrit të këtyre molekulave mund të kontribuoj në hipertension ose rënie të funksioneve njohëse të trurit.

Një studim I ri sugjeron që pirja e lëngut të panxharit, i cili është mjaft i pasur me nitrat mund të përmirësoj ekuilibrin e baktereve në zgavren orale në favor të specieve, të cilat promovojnë kështu funksione më të mira njohëse dhe kardiovaskulare.

Sipas shkencëtarëve, ky studim tregon se si konsumimi i përditshëm i perimeve që përmbajnë acid nitrik, mund të përmirësoj ose parandaloj hipertensionin dhe çrregullimet e tjera te trurit.

Krahas panxharit edhe disa perime të tjera siç janë: lakra, marula, spinaqi dhe selinoja kanë përmbajtje të acidit nitrik dhe kanë përfitime të ngjashme. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Historia e kanalit të Suezit i cili u inagurua nga shqiptari Ismail Pashai, pjesë e familjes së Khedive të Egjiptit dhe Sudanit

Kanali i Suezit shtrihet 120 milje nga Port Said në Detin Mesdhe në Egjipt në jug në qytetin e Suez. Kanali ndan...

“Nëse dëshiron që njëqind shqiptarë të heshtin, duhesh të vrasësh nëntëdhjetë e nëntë”

“Nga thëniet të cilat mbledhim nëpër lista të caktuara duhet përfshirë edhe ato të cilat nuk na pëlqejnë, por që i takojnë...

Kulla: Një mënyrë shekullore e jetës në veri të Shqipërisë

Ngritur në mes të maleve dhe fshatrave në veri të Shqipërisë gjenden disa shtëpi prej guri të njohura si kulla, që në...

Camaj dhe Koliqi pjesë e spiunazhit të huaj, publikimi i Tares ndez debatin mes studiueseve

Studimi i publikuar së fundmi nga historiani Auron Tare për dy shkrimtarët e shquar shqiptarë, Martin Camaj dhe Ernest Koliqi, ka nxitur një...

Recent Comments