6.1 C
Pristina
Wednesday, May 12, 2021
Home RETROSPEKTIVË Studentët shqiptarë në Francë 1929(Foto)

Studentët shqiptarë në Francë 1929(Foto)

A gjeni dot në ditët e sotme një grup studentësh që t’i ngjajë këtyre të fotografisë?! E pamundur…Përpara viteve të komunizmit. Studentët shqiptarë që studionin jashtë nuk ishin të paktë. Pjesa më e madhe e tyre kthehej gjithmonë. I tillë është edhre rasti i pedagogut e juristit, Nikollaq Stralla që është vetëm njëri prej studentëve në fotografi.


Stralla lindi në Korçë më 1907-ën dhe pas përfundimit të Liceut të Korçës, vijoi Universitetin e Montpeliesë të cilin e përfundoi shkëlqyeshëm. Kthehet nga Franca me dy diploma dhe emërohet mësues historie në Shkollën Normale Femërore të Korçës. Njëkohësisht, zhvilloi në qytetin e lindjes veprimtari të shumta kulturore e artistike.
Në vitet e pushtimit të Shqipërisë, si antifashist, u pushua nga puna dhe e rifilloi detyrën në vitin 1904 në Shkollën Tregëtare të Vlorës. Vijoi të ushtroj profesionin e tij si jurist deri sa doli në pension dhe u dekuruar me Urdhërin ‘Naim Frashëri’ të klasit të parë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Anija kozmike 14 miliardë milje larg Tokës ka mbledhur tinguj misteriozë nga një galaktikë tjetër

Voyager 1, anija kozmike më e largët nga Toka, e cila aktualisht është 14 miliard milje larg, ka zbuluar tingullin e universit.

Si ndikoi pandemia që numri i rinocerontëve të rritet në nivele rekord?

Numri i rinocerontëve me brirë në Nepal ka arritur nivelin më të lartë prej më shumë se 20 vjetësh, pjesërisht për shkak...

A e dini arsyen pse piratët mbulonin njërin sy?

Fakti që pothuajse të gjithë piratët mbuluan njërin sy me një kapak të zi sigurisht që nuk ka asnjë lidhje me një...

Në Tokë kanë jetuar 2.6 miliardë specie të llojit T-Rex

Studiuesit kanë bërë një përllogaritje të popullatës së Tiranosaurve Rex, species me madhësi sa një autobus, që ka jetuar 2.4 milionë vjet...

Recent Comments