6.1 C
Pristina
Thursday, May 6, 2021
Home KËSHILLA Çfarë ndodh me trupin kur konsumoni peshkun ton?

Çfarë ndodh me trupin kur konsumoni peshkun ton?

Peshku ton i konservuar, jo vetëm që është shumë i shijshëm, por përmban gjithashtu shumë vlera ushqyese. Atë mund ta shtoni lehtësisht në gatimet tuaja, si për shembull tek makaronat, sanduiçët dhe sallata.

Megjithatë është e rëndësishme të mos e teproni me këtë produkt, pasi sasia e lartë e mërkurit që ai përmban, mund çojë në helmim. Ju listojmë për ju nga disa nga përfitimet shëndetësore të konsumit të tonit dhe çfarë duhet të kini kujdes në të njëjtën kohë.

Ju do të merrni më shumë proteina
Shtimi i proteinave në regjimin tuaj ushqimor, mund të jetë jashtëzakonisht i vlefshëm sepse do t’ju bëjë të ndiheni të ngopur për më gjatë dhe të konsumoni më pak kalori.

Ju mund të përmirësoni shëndetin e trurit dhe syve
Falë acideve yndyrore omega-3 që gjenden tek toni i konservuar, ju do të forconi funksionin e trurit dhe syve tuaj, qoftë edhe duke ngrënë një sanduiç me ton për drekë. Acided yndyrore omega-3 që ai përmban, jo vetëm që përmirësojnë kujtesën, por gjithashtu zvogëlojnë inflamacionin dhe largojnë simptomat e syve të thatë. Nëse po kërkoni një arsye për të filluar të blini ton të konservuar, tani keni dy.

Mund të shtoni peshë
Toni i paketuar, përmban shumë vaj dhe si rrjedhojë ai ka më shumë kalori, yndyrë dhe mund të çojë në shtim të peshës. Nëse kërkoni të merrni më pak kalori dhe yndyrë, ju mund të blini variantin që përmban ujë në vend të vajit.

Mund të ndiheni të fryrë
Një përbërës që gjendet në të është natriumi. Edhe pse ai është thelbësor për rregullimin e lëngjeve të trupit, tejkalimi mund të çojë në fryrje të barkut. Pra, është e rëndësishme të jeni të vetëdijshëm për sasinë e tonit të konservuar që konsumoni çdo ditë, në mënyrë që të mos tejkaloni kufijt e lejuar të marrjes së natriumit.

Ju mund të helmoheni nga mërkuri
Toni i konservuar përmban më pak mërkur sesa toni i freskët, që do të thotë se ju mund ta konsumoni atë më shpesh. Si një neurotoksinë, mërkuri është diçka që duhet shmangur atëhere kur është e mundur.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Historia e kanalit të Suezit i cili u inagurua nga shqiptari Ismail Pashai, pjesë e familjes së Khedive të Egjiptit dhe Sudanit

Kanali i Suezit shtrihet 120 milje nga Port Said në Detin Mesdhe në Egjipt në jug në qytetin e Suez. Kanali ndan...

“Nëse dëshiron që njëqind shqiptarë të heshtin, duhesh të vrasësh nëntëdhjetë e nëntë”

“Nga thëniet të cilat mbledhim nëpër lista të caktuara duhet përfshirë edhe ato të cilat nuk na pëlqejnë, por që i takojnë...

Kulla: Një mënyrë shekullore e jetës në veri të Shqipërisë

Ngritur në mes të maleve dhe fshatrave në veri të Shqipërisë gjenden disa shtëpi prej guri të njohura si kulla, që në...

Camaj dhe Koliqi pjesë e spiunazhit të huaj, publikimi i Tares ndez debatin mes studiueseve

Studimi i publikuar së fundmi nga historiani Auron Tare për dy shkrimtarët e shquar shqiptarë, Martin Camaj dhe Ernest Koliqi, ka nxitur një...

Recent Comments