6.1 C
Pristina
Thursday, May 6, 2021
Home KËSHILLA ​A e dini cilat ushqime janë të dëmshme për zemrën tuaj?

​A e dini cilat ushqime janë të dëmshme për zemrën tuaj?

Konsumimi i ushqimeve që i bëjnë mirë zemrës deri më tani ka qenë mjaft i thjeshtë. Shmangni ushqimet e pasura me kolesterol dhe kripë, dhe anashkaloni mishrat e yndyrshëm – nuk është një detyrë e lehtë, por të paktën keni ditur çfarë të bëni.

Sidoqoftë, hulumtimi i ri i ka komplikuar paksa të gjitha këto këshilla. Vetëm në vitet e fundit studimet kanë zbuluar se kolesteroli, natriumi dhe yndyra, negative klasike për zemrën, nuk janë aq të dëmshme sa mendohej më parë.

Edhe yndyrat e ngopura mund të shfajësohen – edhe pse është e vërtetë që acidet yndyrore të ngopura shoqërohen me sëmundje të zemrës, konsumimi i yndyrave të tilla në formën e ushqimit nuk do të rrisë domosdo nivelin e yndyrave të ngopura në gjakun tuaj.

Me fjalë të tjera, nëse një ushqim përmban një përbërës, konsumimi i këtij ushqimi nuk do të rrisë domosdo sasinë e tij në trupin tuaj. Por është ende shumë e rëndësishme se çfarë hamë. Sidoqoftë, nëse doni ta mbani zemrën tuaj të shëndetshme, duhet patjetër të shmangni këto ushqime.

Pije sode

Të ashtuquajturat “sheqerna të thjeshtë”, të tilla si ato që gjenden në lëngjet e gazuara, mund të stimulojnë proceset inflamatore dhe të rrisin nivelet e sheqerit në gjak. E gjithë kjo do të ushtrojë presion shtesë në enët tuaja të gjakut dhe do të rrisë rrezikun e sëmundjes kardiovaskulare. Sa më shumë lëngje të gazuara të konsumoni, aq më i lartë është rreziku.

Ëmbëlsira të pjekura

Duket se të gjitha ushqimet që përmbajnë sheqer, sheqer ngjyrë kafe, misër ose shurup panje, mjaltë, melasë dhe ëmbëlsues të tjerë, mund të shkaktojnë një sasi më të madhe të stresit oksidues.

Si rezultat, këto trajtime – të tilla si pite dhe ëmbëlsira – mund të çojnë në bllokimin e enëve të gjakut, hipertensionit, dështimit të zemrës dhe sëmundjeve të tjera kardiovaskulare.

Hot-dog dhe suxhuk

Mishrat e përpunuar siç janë hot-dog dhe sallamet zakonisht janë plot aditivë të ndryshëm, të cilët shoqërohen me një rrezik në rritje të sëmundjeve të zemrës. Edhe pse nuk dihet ende saktësisht se cilat aditivë janë shkaktarë, është mirë që të qëndroni larg këtyre ushqimeve ose të mbani konsumin e tyre në minimum.

Margarinë

Kërkimet e fundit kanë përforcuar pretendimet se gjalpi nuk është i dëmshëm për zemrën tuaj. Nga ana tjetër, margarina është një burim i acideve yndyrore trans të pashëndetshme, të cilat rrisin rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare.

Proshutë

Edhe pse yndyrat e ngopura ngadalë po humbin reputacionin e tyre të keq, pjesët e yndyrshme të mishit si proshuta dhe brinjët përsëri mund të krijojnë telashe me zemrën tuaj. Edhe pse ka debate të pafundme nëse mishi i kuq është vërtet i dëmshëm për zemrën, opsioni më i mirë në ndërkohë është të konsumoni pjesë më të lehta të mishit.

Karbohidratet e rafinuara

Karbohidratet e rafinuara janë plot sheqer dhe aditivë të ndryshëm, të cilët nuk janë aspak të mirë për zemrën tuaj. Erëza të tilla si keçap dhe salcat e sallatës, si dhe salcat e blera për makarona, bukë dhe kos me pak yndyrë, janë burimet më të zakonshme të sheqerit dhe karbohidrateve të rafinuara.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Historia e kanalit të Suezit i cili u inagurua nga shqiptari Ismail Pashai, pjesë e familjes së Khedive të Egjiptit dhe Sudanit

Kanali i Suezit shtrihet 120 milje nga Port Said në Detin Mesdhe në Egjipt në jug në qytetin e Suez. Kanali ndan...

“Nëse dëshiron që njëqind shqiptarë të heshtin, duhesh të vrasësh nëntëdhjetë e nëntë”

“Nga thëniet të cilat mbledhim nëpër lista të caktuara duhet përfshirë edhe ato të cilat nuk na pëlqejnë, por që i takojnë...

Kulla: Një mënyrë shekullore e jetës në veri të Shqipërisë

Ngritur në mes të maleve dhe fshatrave në veri të Shqipërisë gjenden disa shtëpi prej guri të njohura si kulla, që në...

Camaj dhe Koliqi pjesë e spiunazhit të huaj, publikimi i Tares ndez debatin mes studiueseve

Studimi i publikuar së fundmi nga historiani Auron Tare për dy shkrimtarët e shquar shqiptarë, Martin Camaj dhe Ernest Koliqi, ka nxitur një...

Recent Comments