6.1 C
Pristina
Tuesday, May 11, 2021
Home SHKENCË/TECH Fotografi e perëndimit të Diellit, fotografuar nga Stacioni Hapësinor Ndërkombëtar

Fotografi e perëndimit të Diellit, fotografuar nga Stacioni Hapësinor Ndërkombëtar

Kjo pamje e horizontit të Tokës derisa Dielli perëndon mbi Oqeanin Paqësor u mor nga anëtarët e ekuipazhit në bordin e Stacionit Hapësinor Ndërkombëtar ISS në vitin 2003.

Të dukshme në këtë imazh janë majat e thepisura të reve të shiut. Majat në pjesët e rrafshta të reve të shiut formohen kur grumbujt e tyre ngrihen përmes shtresës më të ult të atmosferës, ato godasin shtresën e sipërme, të njohur si stratosferë, por pa e depërtuar atë.

Këto forma të reve zakonisht rrafshohen gjerësisht dhe përhapen nën stratosferë, por disa prej tyre janë mjaft intensive për të shpuar nëpër stratosferë. Këto mund të tregojnë se ku zakonisht ndodhin shtrëngata të forta – ndonjëherë breshër ose tornado.

NASA, Instagram /InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Cilat shtete janë ende sot në komunizëm?

Një shtet me një popullsi më shumë se 11 milionë banorë. Kontrolli i ekonomisë nga shteti pothuajse e ka falimentuar qeverinë, e...

Shkencëtarët kanë zbuluar një gjë të re të mahnitshme në lidhje me ujqërit(Video)

Një projekt nga Universiteti i Minesotas, misioni i të cilit është të kuptojë më mirë sjelljen e ujqërve, eksperimentoi me këto kafshë...

Eksperimenti i pazakontë që çoi në shpikjen e vaksinës së parë

Lia konsiderohej kohë më parë një sëmundje e tmerrshme ngjitëse, që shkaktonte dhembje të mëdha trupi, temperaturë të lartë, dhembje fyti, koke,...

Cili është grupi më i rrallë i gjakut?

Vetëm 43 persona në botë e kanë grupin e gjakut Rezus nul ose invalid, një tip gjaku që është i ngjashëm me...

Recent Comments