6.1 C
Pristina
Thursday, May 6, 2021
Home SHKENCË/TECH Goditja e asteroideve që vranë dinozaurët i dha shkas pyjeve të Amazonës

Goditja e asteroideve që vranë dinozaurët i dha shkas pyjeve të Amazonës

Ndikimi i asteroidit që vrau dinozaurët lindi në pyjet tropikale të planetit Tokë.

Studiuesit përdorën polen dhe gjethe fosile nga Kolumbia për të hetuar se si ndikimi ndryshoi pyjet tropikale të Amerikës së Jugut, shkruan BBC, transmeton Indeksonline.

Studiuesit bëjnë të ditur se pasi shkëmbi i gjerë 1 km goditi Tokën 66 milion vjet më parë, një lloji i bimësisë që përbënte këto pyje ndryshoi në mënyrë drastike.

Ekipi ka përshkruar gjetjet e tij në revistën prestigjioze Science.
Bashkë-autori Dr Mónica Carvalho, nga Instituti i Kërkimeve Tropikale Smithsonian në Panama, tha: “Ekipi ynë shqyrtoi mbi 50,000 të dhëna fosile të polenit dhe më shumë se 6,000 fosile gjethesh para dhe pas ndikimit”.

Ata zbuluan se bimët kon-mbajtëse të quajtura halore dhe fier ishin të zakonshme para se asteroidi i madh të godiste atë që tani është Gadishulli Jukatan në Meksikë

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Varianti i koronavirusit i zbuluar në Indi mund të ketë nxitur valën vdekjeprurëse

India ka thënë se varianti i ri i koronavirusit, i raportuar fillimisht në këtë shtet në muajin mars, mund të jetë i...

Historia e kanalit të Suezit i cili u inagurua nga shqiptari Ismail Pashai, pjesë e familjes së Khedive të Egjiptit dhe Sudanit

Kanali i Suezit shtrihet 120 milje nga Port Said në Detin Mesdhe në Egjipt në jug në qytetin e Suez. Kanali ndan...

“Nëse dëshiron që njëqind shqiptarë të heshtin, duhesh të vrasësh nëntëdhjetë e nëntë”

“Nga thëniet të cilat mbledhim nëpër lista të caktuara duhet përfshirë edhe ato të cilat nuk na pëlqejnë, por që i takojnë...

Kulla: Një mënyrë shekullore e jetës në veri të Shqipërisë

Ngritur në mes të maleve dhe fshatrave në veri të Shqipërisë gjenden disa shtëpi prej guri të njohura si kulla, që në...

Recent Comments