6.1 C
Pristina
Monday, April 19, 2021
Home KURIOZITETE Pesë fakte që tingëllojnë të rreme, por në fakt janë të vërteta

Pesë fakte që tingëllojnë të rreme, por në fakt janë të vërteta

1. Nëse vendosni kripë të thjeshtë kuzhine në ananas të freskët, shija e ananasit në të vërtetë do të jetë më e ëmbël. Do të neutralizojë shijen e hidhur të frutave, kështu që vetëm shija e tij e ëmbël do të mbetet.

2. Ka dhjetë herë më shumë gjasa të kafshohesh nga një New Yorkas sesa një peshkaqen.

3. Besoni apo jo – një pemë e Krishtlindjes mund të rritet në mushkëritë e njeriut. Një djalë i ri nga Rusia, i quajtur Artyom Sidorkin, thithi aksidentalisht një farë të një bredhi, i cili mbiu në mushkëritë e tij. Mjekët fillimisht menduan se ai kishte një tumor sepse po kollitej me gjak, por gjetën një pemë të gjatë 5 inçësh.

4. Rrahjet tuaja të zemrës sinkronizohen me muzikën që dëgjoni. Kushtojini vëmendje herës tjetër – kur të dëgjoni një kompozim dhe ajo arrin në kreshendo, zemra juaj do të rrahë më shpejt.

5. Një tjetër “fakt muzikor” – nëse i luani një cope djathi, meloditë mund të ndikojnë në aromën dhe shijen e tij. Siç tregoi një studim nga viti 2019, djathi në të cilin u luajt muzikë hip-hop kishte shijen më intensive.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Kripa shëron këto sëmundje

Kripa është shumë e shëndetshme dhe ndihmon në parandalimin ose trajtimin e shumë sëmundjeve apo problemeve shëndetësore. Më poshtë...

Disa këshilla të thjeshta që do të bëjnë agjërimin tuaj më të lehtë

Deri më 12 maj, besimtarët myslimanë agjërojnë nga lindja e diellit e deri në perëndim. Agjërimi praktikohet për arsye fetare dhe shpirtërore...

Si të zhdukësh thinjat e parakohshme

Pavarësisht moshës, flokët e thinjur janë problem për shumë njerëz, femra dhe meshkuj. Thinjat janë tregues i pashmagshëm i plakjes, por që...

Me çfarë duhet të nisim iftarin?

Shpesh njerëzit pyesin: me çfarë duhet të çel iftarin? Në fakt, nuk ka asnjë obligim të përzgjidhni një ushqim...

Recent Comments