6.1 C
Pristina
Monday, April 19, 2021
Home SHKENCË/TECH Ndodh pas 84 vitesh/ 2021 do të jetë më i shkurtër se...

Ndodh pas 84 vitesh/ 2021 do të jetë më i shkurtër se vitet e tjerë

Toka po lëviz me shpejtësi më të larte sesa ka lëvizur 50 vitet e fundit.

Shpejtesia e rrotullimit te tokes ndikohet nga disa faktore te ndryshem si : berthama,atmosfera dhe oqeanet.

Shkencetaret thone se dita mesatare e vitit 2021 do te jete 0.05 milisekonda më e shkurter se shifra normale 84.600 sekonda e cila ben te mundur 24 oret.

Studimet thone se hera e fundit që nje dite mesatare ishte me shkurter se 84.600 sekonda ishte ne vitin 1937./ Shqiperia ime

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Kripa shëron këto sëmundje

Kripa është shumë e shëndetshme dhe ndihmon në parandalimin ose trajtimin e shumë sëmundjeve apo problemeve shëndetësore. Më poshtë...

Disa këshilla të thjeshta që do të bëjnë agjërimin tuaj më të lehtë

Deri më 12 maj, besimtarët myslimanë agjërojnë nga lindja e diellit e deri në perëndim. Agjërimi praktikohet për arsye fetare dhe shpirtërore...

Si të zhdukësh thinjat e parakohshme

Pavarësisht moshës, flokët e thinjur janë problem për shumë njerëz, femra dhe meshkuj. Thinjat janë tregues i pashmagshëm i plakjes, por që...

Me çfarë duhet të nisim iftarin?

Shpesh njerëzit pyesin: me çfarë duhet të çel iftarin? Në fakt, nuk ka asnjë obligim të përzgjidhni një ushqim...

Recent Comments