6.1 C
Pristina
Sunday, April 18, 2021
Home SHKENCË/TECH Regjistrohen zhurmat e para në planetin Mars, NASA publikon audion

Regjistrohen zhurmat e para në planetin Mars, NASA publikon audion

NASA sapo ka publikuar videot dhe imazhet e para të marra nga Rover Perseverance ndërsa u ul – si dhe tingujt e parë të regjistruar ndonjëherë nga sipërfaqja e Marsit.

Perseverance gjithashtu bëri histori duke marrë regjistrimin e parë audio të zërit në Mars.

Një pjesëz zhurme u vu në dispozicion që përfshin tingullin e erërave 5 milje në orë që fryjnë nëpër peizazhin marsian.

Rover-i është i pajisur me dy mikrofona – një i projektuar për të marrë audion e uljes së roverit javën e kaluar, dhe tjetri i pajisur në instrumentin SuperCam të roverit.

Mikrofoni i dikurshëm për fat të keq nuk arriti të mbledhë të dhëna siç duhet. Zyrtarët e NASA-s spekulojnë se kishte një gabim komunikimi midis sistemit që shndërron tingullin nga analog në dixhital dhe kompjuterit në bord.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Kripa shëron këto sëmundje

Kripa është shumë e shëndetshme dhe ndihmon në parandalimin ose trajtimin e shumë sëmundjeve apo problemeve shëndetësore. Më poshtë...

Disa këshilla të thjeshta që do të bëjnë agjërimin tuaj më të lehtë

Deri më 12 maj, besimtarët myslimanë agjërojnë nga lindja e diellit e deri në perëndim. Agjërimi praktikohet për arsye fetare dhe shpirtërore...

Si të zhdukësh thinjat e parakohshme

Pavarësisht moshës, flokët e thinjur janë problem për shumë njerëz, femra dhe meshkuj. Thinjat janë tregues i pashmagshëm i plakjes, por që...

Me çfarë duhet të nisim iftarin?

Shpesh njerëzit pyesin: me çfarë duhet të çel iftarin? Në fakt, nuk ka asnjë obligim të përzgjidhni një ushqim...

Recent Comments