6.1 C
Pristina
Sunday, April 18, 2021
Home SHKENCË/TECH Kjo është mënyra si radhit Instagram shikimet në Story

Kjo është mënyra si radhit Instagram shikimet në Story

Shumë përdorues besojnë se aplikacioni tregon se kush i shikon më shumë profilet e tyre por kur  Instagram nisi Stories në 2016, ajo ndryshoi mënyrën se si përdoruesit bashkëveprojnë dhe shikojnë përmbajtjen në aplikacionin për ndarjen e fotove  ndërsa nxiti një pyetje krejtësisht të re në lidhje me atë se kush po shikon më shumë profilet tona transmeton Gazeta Metro.


Kur një përdorues i Instagram-it ngarkon një Story, e cila zgjat për 24 orë, ata mund të shohin një listë të të gjithë atyre që e shikuan atë.

Sidoqoftë, askush nuk është plotësisht i sigurt se çfarë deshifron algoritmi i Instagram-it që shfaqet në krye të listës  dhe Instagram nuk pranon të tregojë mënyrën e saktë të përcaktimit të shikuesve kryesorë.

Prej kohësh është supozuar, me hipoteza të shumta për ta mbështetur atë, se shikuesit kryesorë që shfaqen janë ata që ndërveprojnë më shumë me profilin tuaj.

Sipas Instagram, megjithatë, nuk është kështu.

Megjithëse aplikacioni nuk e ka zbuluar, dhe ka të ngjarë të mos zbulojë kurrë algoritmin e saktë që shkon në shikuesit e Story, Julian Gutman, drejtuesi i produktit për Instagram Home, i cili përfshin Stories dhe Feed shpjegoi për The Verge se nuk është ajo që ju mendoni njerëzit e zakonshëm nuk janë ata që ndjekin profilin tuaj në fund të fundit.

“Pra, përgjigjja është, njerëzit që shfaqen në atë listë nuk janë njerëzit që ju ndjekin më shumë  në fakt bazohet në aktivitetin tuaj dhe njerëzit me të cilët jeni më afër,” tha Gutman.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Kripa shëron këto sëmundje

Kripa është shumë e shëndetshme dhe ndihmon në parandalimin ose trajtimin e shumë sëmundjeve apo problemeve shëndetësore. Më poshtë...

Disa këshilla të thjeshta që do të bëjnë agjërimin tuaj më të lehtë

Deri më 12 maj, besimtarët myslimanë agjërojnë nga lindja e diellit e deri në perëndim. Agjërimi praktikohet për arsye fetare dhe shpirtërore...

Si të zhdukësh thinjat e parakohshme

Pavarësisht moshës, flokët e thinjur janë problem për shumë njerëz, femra dhe meshkuj. Thinjat janë tregues i pashmagshëm i plakjes, por që...

Me çfarë duhet të nisim iftarin?

Shpesh njerëzit pyesin: me çfarë duhet të çel iftarin? Në fakt, nuk ka asnjë obligim të përzgjidhni një ushqim...

Recent Comments