6.1 C
Pristina
Tuesday, March 9, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Në tokat pellazgjike ka patur shumë vende me emrin Hyllis

Në tokat pellazgjike ka patur shumë vende me emrin Hyllis

Ishull ne Kroacin e sotme qe e ka patur emrin HYLLIS ose YLLI. Ne tokat pellazgjike ka pas shume vende dhe qytete me emrin HYLLIS ose ILION.

Emri YLL, është i përdorur shumë nga shqiptarët.. Në anjë vënd të botës nuk është gjetur kjo fjalë, përveç se në gjuhë hyjnore Pellazgo- shqipe.. Në lashtësi ky emër çuditërisht ishte shumë i përdorur, sidomos në dokumentet epigrafike antike.. Nga Egjeu deri në Etruria (etruske) shkrime si YJ, YJNOR, HYJNERON, janë gjetur me bollëk dhe ku vërtetohen se sjan tjetër veçse, tema ekskluzive (Pellazgo-ILire-Etruske. Nga kjo ne mund të nxjerrim një përfundim se emrat të shumtë me rrënjën (YJ-YL) mund të jetë me origjinë proto-indo-evropiane. Dhe duke marrë në konsideratë se emri YLL në të gjitha gjuhët e tjera indo-evropiane nuk kanë ngjashmëri fare..Përshembull YLL; YJE, ose YJET, në gjuhën e lashtë Sanskrite yllit i thonë (Astra), Italisht (astro, stella), Spanjisht (Estrella), Portugalisht (Estrela), English (Stars), Greqisht (Aster) Persisht (Setareh), Gjermanisht (Stern), në shqip (YL=YLL).
Në të gjithë kontinentin Evropian janë gjetur emra që ka ngjashmëri me emrin YLL , të regjistruar në alfabetin Pellazgjik dhe janë interpretuar gjithmonë vetëm, nëpërmes gjuhës shqipe./Përgatiti: Elidon Ahmeti.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Inuitët dhe syzat nga kockat e balenave

Popujt që jetonin në rajonet veriore dhe në klimat me dëborë, të tillë si Inuit, përdorën kocka balene të gdhendura, brirë dhe...

Këto ushqime jua prishin gjumin

Më poshtë gjeni një listë të ushqimeve që nuk duhet të hani para se të flini:1. Mente

Recent Comments