6.1 C
Pristina
Friday, March 5, 2021
Home KULTURË E fshehta që mban manastiri i Treskavecit

E fshehta që mban manastiri i Treskavecit

Disa kilometra në veri të Prilepit, në kodrën e gurtë të Zlatovërvit, shtrihet një nga manastiret më të bukura ortodokse në Ballkan.

I ndërtuar në motet bizantine, në shekullin e dymbëdhjetë, manastiri i Treskavecit mban sqimën se ka koleksionin më të madh të afreskave bizantine, shkruan Konica.al.

Në shekullin e katërmbëdhjetë, ky manastir vetmitar do të meremetohej edhe nga mbretërit serbë Stefan Mullutin si dhe Stefan Deçani.

Por, një dokument nga viti i largët 1354 jep një të dhënë interesante edhe për shqiptarët rrënjës të kësaj treve.

Fshati Arbanas në rrethinën e Prilepit përmendet si i varur në konventën e manastirit të Treskavecit.

Kjo përmendje eksplicite e shqiptarëve ortodoksë është një nga dëshmitë e pakundërshtueshme të pranisë shqiptare në Maqedoni.

Edhe studiuesi Qemal Murati vëren se një kullosë kodrinore në anë të Prilepit mban emrin Arbanas. /konica.al/

© Salih Mehmeti | Konica.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vendi i parë në Evropë që lejon hyrjen e pasagjerëve të pavaksinuar

Numri i rasteve të regjistruara rishtas është krejt i vogël, dhe njerëzit e vaksinuar, si dhe ata që janë rikuperuar nga koronavirusi...

Historia e një greku që u vra për Shqipërinë(Video)

Histori e jashtzakonshme e një njeriu që dha jetën për Shqipërinë,ësht ajo e Lefter Talos nga zona  Vurgut që i përkiste minoritetit...

Ishulli grek pa Covid-19, të gjithë banorët të vaksinuar

Vendi i parë pa Covid-19 në Evropë është ishulli Kastelorizo në Greqi, ku të gjithë banorët janë vaksinuar.Një...

Pse Cezari tha frazën e njohur: “Erdha, pashë, fitova”?

Pse i konsideroi banorët e Britanisë, “hordhi barbarësh që shkëmbejnë gratë dhe torturojnë pulat”.Fraza e famshme e Jul Cezarit përmbledh fitoren e...

Recent Comments