6.1 C
Pristina
Tuesday, March 2, 2021
Home KAFSHËT Dyluftimi i vdekjes! Qeni po ujku, ja kush mbijeton (VIDEO)

Dyluftimi i vdekjes! Qeni po ujku, ja kush mbijeton (VIDEO)

Të kesh qen në shtëpi dhe të nisesh vetëm për në mal, ku ndodhen ujqër, do të thotë se je i çmendur. Qentë janë miqtë më të mirë të njeriut dhe e ruajnë atë, duke e rrezikuar edhe jetën e tyre.

I njohur si Ovcharka Kaukaziane ose Bashan (Karachay), qentë kaukazian e kanë trupin mirë të ndërtuar, janë pra muskuloz dhe të fortë.

Qentë e thjeshtë kanë një gëzof më të shkurtër dhe më të lehtë, ndërsa llojet e qenve të malit kanë një shtresë më të rëndë dhe janë më të ndërtuar në mënyrë muskulore, transmeton lajmi.net

Ujku gri ose ujku i hirtë (Canis lupus, i njohur edhe si ujku i drurit ose ujku perëndimor, është një amtar vendas në shkretëtirë dhe zona të largëta të Euroazisë dhe Amerikës së Veriut.

Në videon më poshtë përveç që do të shihni luftën mes ujkut dhe qenit, do të keni informacione të mjaftueshme për qëndrimin, forcën dhe krijimin e tyre.

https://youtu.be/tz6rmReEZPk

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Përse është e rrezikshme të përdorni iPhone ose Samsung të vjetër?

Përdorimi i një aparati të vjetër celular mund të përbëjë rrezik për ju. Ky është paralajmërimi që japin ekspertët për të gjithë...

Si u zhvendos afresku mrekullibërës “Zoja e Shkodrës drita e Shqyniis” në Romë më 1467

Nga Albert Vataj550 vjet nga dita kur ikona e parë e Pajtores së Shqipërisë, “Zojës së Shkodrës”, u...

Nuh Sahatçia, shkodrani që i ktheu orën kapitenit gjerman pas 30 vitesh, e vërteta e një krenarie

Pastaj njeriu që rrëfen ndalon paksa, si për të mbledhur fillin e kujtimeve. E kemi zënë disi në befasi e me sa...

Dobitë e xhenxhefilit për shëndetin tonë

Xhenxhefili është përbërje e popullarizuar në kuzhinë, sidomos në kuzhinat aziatike dhe indiane.Po ashtu, përdoret me mijëra vite...

Recent Comments