Categories: KULTURË

Muzeu i Artit Mesjetar, me objekte të rëndësishme të trashëgimisë

Muzeu Kombëtar i Artit Mesjetar dekada më parë hapi dyert për t’i dhënë jetë ikonave, artifakteve, kryeveprave, shumë objekteve të trashëgimisë sonë kulturore, të cilat ishin humbur nëpër errësirën e historisë. Të përzgjedhura deri në detaje, të mbledhura dhe të ruajtura mes sakrificash, të kuruara, dhe tepër sublime, prej një grupi vizionarësh shpresëdhënës.

Në materialin e publikuar nga Drejtoria Rajonale e Trashëgimisë Kulturore Korçë, thuhet se sot muzeu është në një godinë bashkëkohore, ku ruhet, konservohet, konsolidohet, ekspozohet, një pasuri e mbledhur prej vitesh, me të cilën krenohemi. Muzeu Kombëtar i Artit Mesjetar (MKAM) në Korçë pas disa javësh i mbyllur nga pandemia më datë 18 maj hapi përsëri dyert, datë që përkon dhe me Ditën Ndërkombëtare të Muzeve. Muzeu Kombëtar i Artit Mesjetar, në Korçë, u përurua më 24 prill 1980.

Ai është një nga qendrat muzeore më të rëndësishme të Shqipërisë e më gjerë. Fondi i tij ka mbi 7 mijë objekte kulti e arti, kryesisht ikona e më pak punime guri, druri, metali e tekstili të krijuara nga mesjeta e hershme deri në fillim të shekullin XX prej artistësh anonimë e të mirënjohur, nga treva të ndryshme të vendit. Në sallën kryesore janë vendosur një koleksion ikonash dhe objekte nga më të mirat, krijuar në shekuj e që pasqyrojnë momente të ndryshme të zhvillimit të ikonografisë shqiptare dhe përfaqësuesit kryesorë të tyre. Aty ka vepra të autorëve anonimë të shekullit XIII-XIV dhe të tjerë të mirënjohur si: Onufri, Onufër Qiprioti, Mësues Kostandini, Jeromonaku, Shpataraku, Selenicasi, vëllezërit Zografi, etj. Muzeu i Artit Mesjetar në Korçë vazhdon të zgjojë interesin e turistëve vendas dhe të huaj. I konsideruar si një nga qendrat muzeore më të rëndësishme të Shqipërisë, ai hapi dyert në vitin 1980 dhe iu nënshtrua restaurimit në vitin 2016. I pozicionuar përgjatë Bulevard “Fan Noli” në Korçë, ky muze është jo vetëm një ekspozitë vizive vlerash por edhe një institucion unikal në rajon.

In For Culture

Recent Posts

Propozimi amerikan në ’45: Shqipëria të japë Shkodrën e të marrë Kosovën…

“Shqipëria të marrë pjesë nga Jugosllavia e Jugut me popullsi shqiptare dhe ta kompensojë atë…

21 hours ago

Ide për shkrepje fotografish kreative (FOTO)

Fotografitë, si në letër e po ashtu edhe digjitale mund të shkatërrohen. Por emocionet dhe…

21 hours ago

Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

Shkruan: Haxhi Mehmetaj Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri…

22 hours ago

Hebrenjtë në Shqipërinë e besës

Kastriot Kotoni Popujt e Mesdheut kanë pikëtakimet e tyre të hershme qysh në ngjizjen e…

23 hours ago

Konsumoni 2 mollë në ditë, ja çfarë do ndodh me organizmin

Nëse ekziston një frut që të bën shumë mirë ajo është molla. Nuk është ekzagjerim.…

23 hours ago

Keni probleme me tretjen? Ja formula ideale

Konstipacioni, plogështia dhe problemet me stomakun janë shenja paralajmëruese që sistemi tretës nuk po funksionon…

1 day ago