6.1 C
Pristina
Saturday, March 6, 2021
Home SHKENCË/TECH Sikur toka e uji t’i ndërronin vendet…?!

Sikur toka e uji t’i ndërronin vendet…?!

71% e Tokës është e mbuluar nga uji dhe toka në të cilën jetojmë përbën vetëm 29% të planetit tonë.

Por nëse uji dhe toka do të shkëmbenin vendet, Toka do të bëhej një vend krejtësisht tjetër.

Temperatura e Tokës do të rritej në mënyrë drastike dhe do të çonte në një rritje të popullsisë së mishngrënësve. A do të ishim në gjendje të mbijetonim ne njerëzit në këto kushte?

Uji thith shumë nxehtësi, për shkak të kësaj aftësie, prania e një sasie të madhe uji në oqeane ndihmon në mbajtjen e Tokës të freskët.

Gjithashtu, avullimi i ujit nga oqeanet dhe lumenjtë ndihmon në rregullimin e temperaturës së Tokës. Nëse uji dhe toka do të ndërronin vendet, temperatura e Tokës do të rritej shumë shpejt dhe do të nxehej. Pjesë të mëdha të masave tokësore do të bëheshin të thata

Ja disa nga ndryshimet:

Sasia e Oksigjenit në atmosferë do të ulej

Fauna e tokës do ndryshonte

Transporti tokësor do bëhej më i thjeshtë

Qytetërimi dhe ekonomia njerëzore do të ndryshoheshin përtej asaj që dimë sot

Everesti nuk do ishte më mali i lartë

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vendi i parë në Evropë që lejon hyrjen e pasagjerëve të pavaksinuar

Numri i rasteve të regjistruara rishtas është krejt i vogël, dhe njerëzit e vaksinuar, si dhe ata që janë rikuperuar nga koronavirusi...

Historia e një greku që u vra për Shqipërinë(Video)

Histori e jashtzakonshme e një njeriu që dha jetën për Shqipërinë,ësht ajo e Lefter Talos nga zona  Vurgut që i përkiste minoritetit...

Ishulli grek pa Covid-19, të gjithë banorët të vaksinuar

Vendi i parë pa Covid-19 në Evropë është ishulli Kastelorizo në Greqi, ku të gjithë banorët janë vaksinuar.Një...

Pse Cezari tha frazën e njohur: “Erdha, pashë, fitova”?

Pse i konsideroi banorët e Britanisë, “hordhi barbarësh që shkëmbejnë gratë dhe torturojnë pulat”.Fraza e famshme e Jul Cezarit përmbledh fitoren e...

Recent Comments