6.1 C
Pristina
Monday, March 1, 2021
Home SHKENCË/TECH 10 vitet e Diellit në 10 minuta – Video

10 vitet e Diellit në 10 minuta – Video

NASA ka 10 vjet që vëzhgon yllin tonë nga orbita.

Gjatë kësaj kohe janë marrë gjithsej 425 milionë foto me rezolucion të lartë, të cilat gjeneruan 20 milionë gigabajt të dhëna.

Informacioni ka ndihmuar shumë shkencëtarë të kuptojnë më mirë sesi funksionon ylli ynë dhe si ndikon ai në sistemin tonë planetar.

Në një video mbresëlënëse në kohë, NASA tani po tregon një seri regjistrimesh që SDO ka bërë gjatë 10 viteve të fundit.

Fotografitë për këtë janë bërë në një gjatësi vale 17.1 nanometra dhe tregojnë shtresën më të jashtme të atmosferës së diellit, siç shprehet vetë NASA në përshkrimin e videos.

Regjistrimet bëheshin një herë në orë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Presioni mbi këtë pikë të dorës: Largon kokëdhembjen, tensionin e supeve, qafës dhe sinusëve

Veprimin përsëriteni tre herë në dorën e majtë, pastaj edhe në dorën e djathtë.Pika të caktuara në pëllëmbë...

10 kafshë që janë në gjendje t’a mposhtin Luanin(Video)

Shumë pak kafshë janë të afta të luftojnë dhe të mposhtin një Luan, shkruan InforCulture,infoLuanët dihet se janë...

Si ishte Nju Jorku i dekadave më parë?(Foto)

Një fotograf me përvojë shumëvjeçare, vendosi t’i përkushtohej ngjyrosjes së pamjeve historike, që janë realizuar dekada më parë.

Tradita e pazakontë e mikeshave të nuses arbëreshe/Ja çfarë bënin ato

Një traditë e pazakontë zbatohej nga mikeshat e nuses arbëreshe para martese në Lungro, Kalabri. Para se një vajzë arbëreshe të martohej,...

Recent Comments