Trupi juaj ka një mënyrë ‘për të folur’ me ju dhe është e rëndësishme ta dëgjoni me kujdes atë që përpiqet t’ju thotë. Mënyra për ta bërë është t’u kushtoni vëmendje shenjave që ju jep, të tilla si ndryshimet në ngjyrën e pjesëve të trupit ose ndjesitë dhe dëshirat që ju duken të pazakonta.

1. I keni shputat e këmbëve rozë?

Kompanitë e locioneve për këmbë shpesh premtojnë se do të keni “këmbë fëmijësh”. Por nëse keni vërejtur që këmbët tuaja janë vërtet rozë dhe lëkura duket e hollë dhe e rrudhur, duhet të bëni një test gjaku, për të kontrolluar nivelet e sheqerit në gjak. Kjo simptomë mund të tregojë një problem metabolik, përfshirë diabetin.

2. Ndjesi përqafimi ose shtrëngimi

Përqafimi nuk është gjithmonë i mirë. Nëse ndonjëherë ndiheni sikur dikush po ju përqafon shumë fort ose ju lidh rreth belit, trupit ose këmbëve, duhet të bëni disa analiza për të përjashtuar rrezikun e prekjes nga skleroza e shumëfishtë. Mund të keni ndjesi të pakëndshme në duar dhe këmbë – mund të ndiheni sikur vishni doreza ose këpucë të rënda. Ndjenja mund të ndryshojë – nga irrituese në shumë e dhimbshme, prandaj duhet t’i kushtoni vëmendje.

Mjeku që duhet është: neurolog.

3. Vetulla të holla

Nëse vëreni se vetullat tuaja po bëhen më të holla, duhet të vizitoni një mjek dhe të kontrolloni tiroiden. Kjo mund të jetë një nga simptomat e hipotiroidizmit (ulja e funksionit të gjendrës tiroide). Mjeku që duhet është: endokrinologu.

4. Gishtërinjë këmbësh të fryrë

Edhe nëse keni lëkurë të pastër, pa acarim, pa kruarje, por gishtërinjtë tuaj janë të fryrë,diçka nuk po shkon si duhet. Kjo simptomë mund të sinjalizojë artrit psoriatik. Mjeku që duhet është: dermatolog; reumatolog.

5. Humbja e oreksit

Mos dëshira për të ngrënë nuk duhet të konsiderohet një dhuratë nga perënditë e fitnesit. Nëse po përjetoni një humbje të papritur të oreksit dhe vëreni se po humbni peshë, mund të jetë një simptomë e ndonjë çrregullimi metabolik. Nëse keni edhe zbaticë acidi, kjo mund të jetë shenjë e sëmundjes së refluksit gastroezofageal. Mjeku që duhet të shihni: gastroenterologu.

6. Kruajtje lëkure

Nëse vini re se keni kruajtje të lëkurës, kjo mund të jetë një shenjë e diabetit. Por, para se të shkoni tek një mjek, kontrolloni vendin e kruajtjes: kruajtja mund të shkaktohet nga pickimi i një insekti ose një reaksion alergjik ndaj një locioni të ri ose një shampoje me cilësi të ulët. Nëse asnjë nga këto arsye nuk shpjegon kruajtjen, duhet të vizitoni një mjek për një ekzaminim.

7. Intoleranca e të qenit brenda

Nëse jeni nga ata njerëz që gjithmonë kërkojnë të hapin dritaret, në transportin publik ose në shtëpi dhe është shumë më lehtë për ju të merrni frymë jashtë sesa në shtëpi ose në punë, duhet të bëni një vizitë për funksionimin e zemrës tuaj. Gjithashtu, tiroidja mund të ketë nevojë të testohet, sepse hipotiroidizmi shoqërohet me këtë simptomë. Mjeku që duhet është: kardiolog, endokrinolog.

8. Fillimi i papritur i kleptomanisë (një gjendje e karakterizuar nga një kërkesë e papërmbajtshme për të vjedhur)

Injorimi i papritur i ligjit dhe dëshira për të vjedhur diçka të vogël edhe nëse mund ta paguani lehtë, mund të jetë shenja e parë e ‘çmendurisë’. Fatkeqësisht, shumë pak njerëz janë të gatshëm ta pranojnë problemin dhe të kërkojnë ndihmë. Kjo është arsyeja pse ne duhet t’u kushtojmë më shumë vëmendje të afërmve tanë, veçanërisht të moshuarve. Mjeku që duhet është: terapist; neurolog; psikiatër.

9. Ndryshimi i thonjëve tuaj

Nëse vini re se thonjtë tuaj po ndryshojnë formë dhe po bëhen më të trasha dhe më të gjera, kjo mund të tregojë se keni probleme me zemrën. Mund të jetë një simptomë e një procesi patologjik në trupin tuaj që mund të shkaktohet nga sëmundje të shumta, kështu që duhet të bëni një ekzaminim të plotë. Mjeku që duhet është: terapist; kardiolog

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here