6.1 C
Pristina
Saturday, March 6, 2021
Home KURIOZITETE Në këtë vend dënoheni me para nga policia nëse nuk pastroni makinën...

Në këtë vend dënoheni me para nga policia nëse nuk pastroni makinën tuaj

Shoferët që nuk arrijnë të lajnë makinat e tyre, tani e tutje mund të gjobiten me një shumë të madhe.
Shoferët në Australi do të marrin një gjobë deri në 450 dollarë dhe të humbasin 3 pikë, nëse targat e tyre nuk shfaqen pastër dhe qartë. Postimi në Facebook nga policia NSW-Australi ka këshilluar që të lani si duhet makinën tuaj, dhe të mos leni pas dore pastrimin e targës, përndryshe do ju kushtojë.

Sipas rregullores në rrugët dhe shërbimet të NSW, targat duhet të jenë të qarta dhe të pastra, dhe nuk duhet të mos duken, ose të mos mund të lexohen. Ndërsa ligjet dhe dënimet ndryshojnë në secilin shtet, përdoruesit e rrjeteve sociale kanë kritikuar menjëherë këto ligje në Facebook.

Ata thanë se ky është një kufizim i tepërt, dhe se ata nuk mund ta kenë çdoherë makinën e pastër e në nivelin që kërkohet. Por kishte edhe përdorues të tjerë që mbështetën këtë vendim të policisë, duke thënë se pajtohen me këtë gjobë.

Në Australi kanë normat më të larta të dënimeve. Shoferët e makinave në Australinë Jugore mund të gjobiten deri në 474 dollarë, ndërsa në perëndim rreth 100 dollarë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vendi i parë në Evropë që lejon hyrjen e pasagjerëve të pavaksinuar

Numri i rasteve të regjistruara rishtas është krejt i vogël, dhe njerëzit e vaksinuar, si dhe ata që janë rikuperuar nga koronavirusi...

Historia e një greku që u vra për Shqipërinë(Video)

Histori e jashtzakonshme e një njeriu që dha jetën për Shqipërinë,ësht ajo e Lefter Talos nga zona  Vurgut që i përkiste minoritetit...

Ishulli grek pa Covid-19, të gjithë banorët të vaksinuar

Vendi i parë pa Covid-19 në Evropë është ishulli Kastelorizo në Greqi, ku të gjithë banorët janë vaksinuar.Një...

Pse Cezari tha frazën e njohur: “Erdha, pashë, fitova”?

Pse i konsideroi banorët e Britanisë, “hordhi barbarësh që shkëmbejnë gratë dhe torturojnë pulat”.Fraza e famshme e Jul Cezarit përmbledh fitoren e...

Recent Comments