6.1 C
Pristina
Monday, March 1, 2021
Home KËSHILLA Teknika japoneze që ju ndihmon të humbni peshë pa marrë parasysh se...

Teknika japoneze që ju ndihmon të humbni peshë pa marrë parasysh se çfarë hani

Sa shpesh e gjeni veten duke dashur të mos e kishit marrë atë kafshatën e fundit të ushqimit?

Kjo mund të çojë në kufizimin e të ngrënit ose regjistrimin në planet e vakteve me çmim të ulët. Nëse ato funksionojnë për ju, shumë mirë! Sidoqoftë, nëse e shihni se diçka nuk shkon siç duhet, ju mund të dëshironi të provoni një qasje krejtësisht të ndryshme. Kjo është ajo ku një teknikë japoneze e njohur si “hara hachi bun me” mund të bëjë një ndryshim.

Sipas autorit të Mediumit, Kaki Okumura , fraza përkthehet: “8/10 të stomakut tuaj”. Siç mund ta merrni me mend, kjo do të thotë të ndalni veten kur ndiheni sikur jeni gati 80 për qind i plotë. Pa llogaritur kaloritë, karbohidratet ose kohën e kaluar në agjërim ndërmjet vakteve. Mund të tingëllojë pak shumë e thjeshtë, por ka edhe pak më shumë.

Megjithëse “hara hachi bun me” nuk ju kufizon nga lloji i ushqimit që hani, Okumura sugjeron që të përqendroheni në vaktet e pasura me lëndë ushqyese sesa në kaloritë boshe. Ushqimi më pak ushqyes ka një tendencë për t’ju bërë të ndiheni të mbushur shpejt, por t’ju mbajë të ngopur për një kohë të shkurtër.

Nëse përqendroheni tek frutat, perimet, proteinat dhe drithërat, megjithatë, do të jeni në gjendje të ndjeheni të ngopur më gjatë dhe të kuptoni më mirë sinjalet që ju dërgon stomaku.

Por si mund në të vërtetë të ndalni veten kur ju jeni 80 për qind të plotë? Ngjashëm me të ngrënit intuitiv, Okumura rekomandon që të uleni ngadalë dhe të bëni pushime për t’i dhënë kohë trupit tuaj të përpunojë ushqimin dhe të interpretojë se si ndiheni vërtet.

Është një lojë me mendjen tuaj, por si shumica e gjërave, sa më shumë që ta praktikoni, aq më shumë do të jeni në gjendje të përvetësoni taktikën.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Ja përse barinjtë e Francës të shekullit të 19-të ecnin mbi këmbë druri

Rajoni Landes në jugperëndim të Francës, në kufi të Gjirit të Biskaj, mbulohet nga një pyll pishe i madh.Në fakt, eshte pylli...

Ku studioi perandori i parë i Romës?

Gai Sueton Trankuili (69-160), ishte shkrimtar romak që u dallua për njohuritë enciklopedike. Shkroi veprën “Da vita Caesarum” (Mbi jetën e Qezarëve),...

Presioni mbi këtë pikë të dorës: Largon kokëdhembjen, tensionin e supeve, qafës dhe sinusëve

Veprimin përsëriteni tre herë në dorën e majtë, pastaj edhe në dorën e djathtë.Pika të caktuara në pëllëmbë...

10 kafshë që janë në gjendje t’a mposhtin Luanin(Video)

Shumë pak kafshë janë të afta të luftojnë dhe të mposhtin një Luan, shkruan InforCulture,infoLuanët dihet se janë...

Recent Comments